Evde Bakım Parası Alanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bakım parası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından yapılan tespitler sonucunda bağlanmaktadır. Daha önceki yazılarımızda bakım parası alma şartlarından bahsetmiştik ve şu an itibariyle 2018 ocak bakım aylığı tutarının 1.068 tl olduğunu belirtmiştik. Önümüzdeki ayla birlikte yaşlı/hasta bakım parası ücretleri de artacak ve 2018 temmuz evde bakım maaşı 1.105 liraya yükselecektir. Peki bakım parası alanlara kredi verilir mi, evde bakım parası alanlar kredi çekebilir mi?

 

Evde Hasta/Yaşlı Bakım Parası ile Kredi Çekilir mi?


Bakım parası alanlara kredi verilir mi, bakım aylığı ile kredi çekilir mi sorularıyla sıkça karşılaşmaktayız. Nitekim aydan aya ödenen bir aylık olduğu için bu ödemeyi alanlar, bu maaşa güvenerek banka kredisi başvurusu yapmak isteyebilir. Peki bankalar, bakım parası alanlara kredi verir mi? Açıkçası günümüz ekonomik şartları değerlendirildiğinde, bankalardan kredi çekmek oldukça zorlaştı. Banka kredi faiz oranları oldukça yüksek olmasına rağmen birçok banka kredi kullandırma konusunda çekimser ve aşırı titiz davranıyor. Bankacılık sektöründe özellikle Kredi Notu(bakınız) kavramının gelişmesiyle birlikte kredi kartı başvurusu, limit arttırma ve kredi başvurusu işlemlerinde kişilerin kredi notuna bakılarak işlem yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin sabit gelir durumu, sigorta hizmet dökümü gibi belgelere bakılarak da kredi başvurusu değerlendirilmektedir.

bakım parası alanlara kredi


Bankalar, özellikle kendi ürün ve hizmetleriyle çalışan müşterilere kredi verme konusunda daha olumlu davranmaktadır. Yaşlı bakım parası da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı protokoller gereği Ziraat Bankası şubeleri üzerinden ödenmektedir. Bu durumda Ziraat Bankası’ndan bakım parası alan kişi kredi çekebilir mi sorusu akla geliyor. Evde bakım parası dediğimiz ödeme her ne kadar aydan aya yatıyor olsa da bankalar tarafından sürekli bir ödeme olarak görülmemektedir. Nitekim bakım parası da bakıma muhtaç kişinin vefat etmesi ya da hane içindeki gelirin artması vb. nedenlerle kesilmektedir. Bankalar da bunun bilincinde olmakla birlikte bakım parası alanlara kredi vermemektedir. Her ne kadar evde bakım aylığı Ziraat Bankası üzerinden yatırılsa da bu banka da hasta/yaşlı bakım parasını güvence saymamakta ve kredi vermemektedir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

Evde bakım parası ile kredi çekmek isteyenler yine de bankalar ile görüşüp kredi çekip çekemeyeceklerini tekrar öğrenebilirler fakat yukarıda da belirttiğimiz üzere bankaların esas aldıkları aylıklar; SGK/SSK, Bağ-kur gibi kapsamlardan alınan süreklilik arz eden emeklilik aylıklarıdır. Evde bakım aylığı ise sürekli olmadığı ve her an kesilebilecek bir ödeme olduğu için bankalar tarafından bakım parası alanlara kredi verilmesi pek mümkün değildir.


Updated: 20 Haziran 2018 — 07:46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir