1000 TL Yardım Ödemesi Kimlere Yapılacak, Şartları Nedir?

Bilindiği üzere dünya üzerinde yayılmaya devam eden virüs salgını kapsamında ülkemizde de birtakım önlemler alındı. Bu kapsamda çeşitli destek paketleri de açıklanarak vatandaşların salgın dönemini en az zararla atlatılması amaçlanıyor. Bu destek paketlerinin en dikkat çekeni ise 1000 tl yardım parası olarak karşımıza çıkıyor. Peki 1000 tl yardım parası şartları nelerdir? 1000 tl yardımı nereden alınır? 1000 tl yardım kimlere verilecek? 1000 tl yardım başvurusu nasıl yapılıyor, detaylar yazımızda.

 

1000 TL Yardım Ödemesi Nedir? 1000 TL Yardımı Nereden Alınır?

1000 tl yardım ödemesi, salgın nedeniyle devlet tarafından oluşturulmuş bir sosyal yardım desteğidir. Bahse konu bin tl yardım parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecektir. Bin lira yardım parası sadece bir defaya mahsus olarak ödenecektir. Peki 1000 tl yardım kimlere verilecek, şartları nelerdir?

 

1000 TL Yardım Şartları Nelerdir? Bin TL Yardım Kimlere Verilecek?

Bin TL yardım kimlere verilecek ve 1000 tl yardım şartları nelerdir herkes tarafından merak ediliyor. Öncelikle şunu net olarak belirtelim. 1000 tl sosyal yardım parası toplamda 3 farklı grubu verilecek. İlk olarak birinci faz olarak belirtilen gruba ödeme yapılacak. Peki birinci ödeme grubu kimleri kapsıyor, detayları nelerdir inceleyelim.

 

Birinci Grup 1000 TL Yardım Parası Ödemeleri

Birinci grupta; daha önceden sosyal yardımlaşma vakıflarından gelir testi yaptırmış ve yardıma muhtaç olduğu belirlenmiş kişilere 1000 lira yardım yapılacaktır. Yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından düzenli olarak yardım alanlara otomatik olarak ilaveten Bin Lira yardım parası verilecek. Daha net olması açısından bin tl yardım kimler alabilir, tek tek sıralayalım;

Okudunuz Mu?  Engelli Aylığı Alan Kişi Bakım Parası Alabilir Mi?

→ Yaşlı aylığı alanlar(Yani 65 yaş maaşı alanlar)

→ Engelli maaşı alanlar

→ Engelli Yakını Aylığı Alanlar (18 yaş altı)

→ Silikosiz aylığı alanlar

→ Eşi vefat edip düzenli nakdi yardım alan kadınlar

→ Muhtaç durumda olup nakdi yardım alan asker aileleri

→ Öksüz-yetim yardımı alanlar

→ Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar

→ Şartlı sağlık yardımı alanlar

→ Çoklu doğum yardımı alanlar

→ Tüberküloz ve SSPE hastası olup nakdi yardım alanlar

 

İkinci Grup 1000 TL Yardım Parası Ödemeleri

Yukarıda belirttiğimiz birinci grup ödemeleri toplamda 2 milyon 100 bin civarı vatandaşa yapıldı. Fakat Bakan tarafından yapılan açıklamada, 2 milyon 300 bin kişiye daha 1000 tl yardım yapılacağı açıklandı. Peki yeni tespit edilen bu kişiler nasıl belirlenecek? İkinci gruba 1000 tl yardım ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere yapılacaktır. Dolayısıyla ikinci gruba yapılacak yardımlar için yine başvuruya gerek olmayacaktır. Tespit edilen kişilere otomatik olarak 1000 tl yardım ödenecektir.

 

Üçüncü Grup 1000 TL Yardım Parası Ödemeleri

1000 tl yardım parası konusunda en çok merak edilen husus, son açıklanan üçüncü faz 1000 tl yardım ödemesidir. Üçüncü grup 1000 tl yardım parası, diğer ödemelerden farklı olmakla birlikte başvuru esasına göre yapılacaktır. Üçüncü grup 1000 tl yardım parası başvuruları; telefondan ya da internet üzerinden e-devlete girilerek yapılabilecektir. Başvuru linki için tıklayın → https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Kontrolleri Yılda Kaç Kez ve Nasıl Yapılıyor?

Pandemi(Salgın) Sosyal Destek kapsamında yapılacak olan 3. grup 1000 tl yardım parasının kimlere verileceği, hangi kriterlerin dikkate alınacağı da merak ediliyor. Başvuru yapmadan önce şunun bilinmesi gerekir. Daha önce verilen 1000 liralık yardımdan faydalanan bireyler bu yardımdan kesinlikle faydalanamayacak. Bunun yanı sıra; kamu işçisi olanlar, memurlar, SGK’dan emekli maaşı alanlar, İŞKUR’dan işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneği alanlar da bu yardımdan faydalanamayacak. Sayılan bu kapsamlar dışında kalan herkes 3. faz sosyal yardım desteğine başvurabilecektir. Başvuru konusunda da şu ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor; başvuru ve ödeme işlemleri hane bazlı yapılacağı için bir ev içinde sadece bir kişinin başvuru hakkı olacak. Diğer başvuru yapanların başvuruları dikkate alınmayacak. Peki üçüncü grup 1000 tl yardım parası ne zaman ödenecek? Bu konuda Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre ilerleyen günlerde ödeme tarihleri açıklanacaktır.

 

1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılacak?

1000 tl yardım başvurusu konusunda birçok yerde farklı bilgiler dolaşıyor. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi birinci grup ve ikinci grup Bin TL yardım ödemesi, daha önceden muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve sosyal yardım alan kişilere yapılacaktır. Yardım yapılacak kişiler belli olduğu için herhangi bir başvuruya gerek olmayacaktır. Peki bin lira yardım parasını kim, ne zaman alabilecek? Bu konuda da Doğum Tarihinin son rakamına göre kimlere hangi tarihte 1000 tl yardım parası yatırılacağı belirtilmiştir. Buna göre;

Okudunuz Mu?  Kesilen Evde Bakım Parasının Yeniden Bağlanması Mümkün mü?

→ Doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlara 1 Nisan’da

→ Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olanlara 2 Nisan’da

→ Doğum tarihinin son rakamı 2 ve 7 olanlara 3 Nisan’da

→ Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 olanlara 4 Nisan’da

→ Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 olanlara 5 Nisan’da

1000 tl yardım parasını alabilecek.

 

1000 TL Yardım Parası Nereye Yatacak, Nereden alınır?

Birçok yardım ödemesinde olduğu gibi 1000 tl yardım parası da PTT üzerinden ödenecektir. Buna göre yardım parasının yatacağı tarihte herhangi bir PTT şubesine giderek TC numaranız ile bin tl yardım paranızı tahsil edebilirsiniz.

 

1000 TL Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

1000 tl yardım parası sorgulama yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz tarihlerde yardım paranız PTT’ye yatırılacaktır. Örneğin 1966 doğumlu iseniz doğum tarihiniz son rakamı 6 olduğundan bin lira sosyal yardım paranız 2 Nisan itibariyle yatırılacaktır. Yine de çeşitli nedenlerde 1000 tl yardım parası sorgulama işlemi yapmak isterseniz e-devlet üzerinden aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz;

https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Bunun haricinde alo 144 sosyal yardım bilgilendirme hattını arayarak da sorgulama yapabilirsiniz. Son olarak PTT şubelerine giderek adınıza ödeme yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz. Fakat içinde bulunduğumuz salgın dönemi nedeniyle e-devlet ya da Alo 144 üzerinden bin tl yardım parası sorgulama işlemi yapmanız daha doğru olacaktır.

4 Comments

Add a Comment
  1. Esim 3 yıl önce terk etti kucuk cocugum var calisamiyorum yardim istiyorum

    1. Kesinlikle bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa başvurun ve durumunuzu anlatın. Eminim ki yardım yapılacaktır.

  2. Bin tl yardım banada yattimi

    1. Eğer ki şartları sağlıyorsanız şimdiye kadar yatırılmıştır. Alo 144 yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir