2022 Engelli Maaşı, 65 Yaş Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Birçok kişi 01/01/2012 tarihinde çıkan genel sağlık sigortası kanunun farkında değil. Bu nedenle genel sağlık sigortası kapsamında kişiler adına oluşturulan prim borçları büyük bir soruna dönüşmüş durumda. Yasadan kısaca bahsedecek olursak; 01/01/2012 itibariyle resmi ikametgahı Türkiye’de bulunan tüm ülke vatandaşları, sağlık güvencesi yönünde hiçbir şekilde boşta kalamaz. Yani herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ve/veya sigortanız yatırılmıyor ise SGK tarafından GSS olarak bilinen genel sağlık sigortası kapsamına alınırsınız. Bu kapsam; yeşilkartı olanlar için ücretsizken geliri daha yüksek olanlara aylık 76 lira şeklinde yürütülmektedir. Peki 2022 maaşı, engelli maaşı, 65 yaş maaşı alanlar sağlıktan yararlanabilir mi? 65 yaş aylığı alanların genel sağlık sigortası ücretsiz mi? 2022 maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar özel hastanelerde ücretsiz muayene olabilir mi? Engelli maaşı ve 65 yaş maaşı alanların sağlık yardımı ve sağlık güvencesi nasıl sağlanıyor? Tüm detayları yazımızda açıklıyoruz.

Okudunuz Mu?  Ulusal Bakım Projesi ve Bakım Sigortası Tanıtımları Başlıyor!

 

2022 Maaşı, Engelli Maaşı, 65 Yaş Maaşı Alanların Sağlık Güvencesi

Devletten sosyal yardım adı altında 2022 maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı gibi ödemeler alan kişilerin sağlık güvencesi devlet tarafından sağlanmaktadır. Yani 2022, engelli ve 65 yaş maaşı alanların sağlık yardımı, devlet hastaneleri ve devlete bağlı sağlık kurumlarında ücretsiz olarak sağlanmaktadır. 2022, engelli ve 65 yaş maaşı alanların sağlık güvencesi Yeşil Kart kapsamında sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu kapsamda aylık alanlara, maaş almaya devam ettikleri süre boyunca GSS borcu olarak adlandırılan genel sağlık sigortası prim borcu oluşmaz.

 

2022, Engelli ve 65 yaş aylığı alanlar özel hastanelerde ücretsiz muayene olabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu kapsamda aylık alan kişiler, maaş almaya devam ettikleri müddetçe sağlıktan ücretsiz olarak yararlanmaya devam ederler. Peki 2022 maaşı, engelli maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar özel hastanelerde ücretsiz muayene olabilir mi? Mevzuatı incelediğimizde, bu kapsamda maaş alanların genel sağlık sigortası güvencesi, yeşil kart kapsamında sayılmaktadır. Yani devlet hastanelerinde ve devlete bağlı sağlık kurumlarında ücretsiz olarak sağlıktan faydalanma hakları bulunmaktadır. Fakat bu kişiler, özel hastanelerde ücretsiz muayene olamazlar. Dolayısıyla özel hastanelerde muayene olurken veya özel hastanelerdeki her çeşit tahlil, röntgen, emar çekimi vb. işlemlerinde ücret öderler.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

 

2022, Engelli, 65 Yaş Maaşı Alanlar Özel Hastaneden Nasıl Faydalanabilir?

Yeşil Kart olarak adlandırılan genel sağlık sigortası kapsamı sadece devlet hastanelerinde geçerli olmaktadır. Dolayısıyla özel hastanede olması gereken bir tedavi ya da ameliyat durumlarında sigortalıya faydası olmayacaktır. Peki 2022 maaşı, engelli aylığı ve 65 yaş aylığı alanlar özel hastaneden nasıl faydalanabilir? SGK mevzuatına göre bu mümkün mü? Elbette mümkün. SGK mevzuatına bir sigortalı, belirli şartları taşıması halinde kendisine bakmakla yükümlü olan anne-baba veya çocuğundan faydalanma hakkına sahiptir. Eğer bakmakla yükümlü olan anne-baba veya çocuklardan birisi normal sigortalı çalışan ise bunların sağlık güvencesinden faydalanma hakkı olabilir. Fakat bahse konu sağlıktan faydalanma hakkı bazı şartları ve ayrıntıları içermektedir. Bunu öğrenmek için en yakınınızdaki SGK müdürlüğüne gidip Genel Sağlık Sigortası birimindeki memurlardan detaylı bilgi almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir