2022 Maaşı, Bakım Parasını Etkiler Mi?

Bu yazı; 2022 maaşı bakım parasını etkiler mi, evde bakım aylığı gelir tespitine 2022 engelli maaşı da dahil edilir mi sorularına dair bilgiler içermektedir.

Bakıma muhtaç kişilere yakınları tarafından bakılması suretiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıcılar için ödenen aylığa, evde bakım maaşı denmektedir. Bakım parası şartları arasında gelir kriteri önemli bir yer tutmaktadır. Nitekim bakıma muhtaç kişinin yaşadığı evde kişi başına düşen gelir tutarı, net asgari ücretin üçte ikisini(967 TL) geçiyorsa bakım parası bağlanmaz. Peki bakım parası için kişi başına düşen gelir hesaplamasına, 2022 engelli maaşı da dahil ediliyor mu?

 

2022 Maaşı Bakım Parasını Etkiler Mi?

2022 maaşı bakım parasını etkiler mi sorusu; bakım parası başvurusu yapacak olan ya da evde bakım parası alıyorken hanede oturan birinin 2022 engelli maaşına başvurması durumlarında sıkça sorulmaktadır. Bakım parası için gelir kriteri, hanedeki kişi başına düşen tutarın 967,27 TL’yi aşmamasıdır. Yani net asgari ücretin üçte ikisi aşılırsa hem bakım aylığı bağlanmaz. Bağlanmışsa da bakım parası anında kesilir. Bakım parası gelir hesabına da tüm gelirler dahil edilmektedir. Dolayısıyla 2022 maaşı da bir gelir sayılmakta ve gelir hesabına dahil edilmektedir. Eğer ki bakım parası alıyorsanız ve evde birisine engelli maaşı bağlandıysa bu durumu bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirmelisiniz. Bu durumda yeniden gelir tespiti yapılıp bakım parası şartlarına uygunluğunuz gözden geçirilir.

Okudunuz Mu?  2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

 

2022 Maaşı Alan Kişi Evde Bakım Parası Alabilir Mi?

2022 maaşı alan kişi evde bakım parası alabilir mi sorusunun cevaı da gelir kriterine bağlı olarak değişmektedir. Eğer 2022 maaşı alan kişinin engeli, başka birinin bakımını üstlenmeye engel olacak düzeyde değilse ve engelli maaşı dahil şekilde aynı hanedeki kişi başına düşen gelir tutarı asgari ücretin üçte ikisini geçmiyorsa bakım parası bağlanabilir. Özetle 2022 maaşı alan kişi, gelir sınırının aşılmaması halinde evde bakım parası da alabilir.

 

2022 Maaşı En Kısa Zamanda Bildirilmeli !

Eğer ki bakım parası alıyorsanız ve ilerleyen zamanlarda aileden birine 2022 maaşı bağlandıysa bu durumu en kısa süre içinde bağlı olduğunuz ildeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde farkında olmadan bakım parası şartlarını ihlal etmiş olabilirsiniz. Bunun tespit edilmesi halinde ise geriye dönük ödenen bakım paranız sizden geri alınabilir ve hatta para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Updated: 17 Eylül 2018 — 19:58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir