Evde Bakım Maaşı Alan İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyebilir mi? Emekli Olabilir mi?

Evde bakım maaşı alan bireyler, bakımını üstlendikleri kişinin sürekli olarak yanında bulunmak zorunda. Nitekim mevzuata göre kişinin bakımını aksatacak eylemlerde bulunmak evde bakım maaşının kesilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir iş yerinde çalışma imkanı bulunmayan ve bakım parası alanlar, emeklilik konusunda sıkıntı çekmektedir. Peki bu şartlar dahilinde bakım parası alan emekli olabilir mi? Evde bakım maaşı alanlar sigortalı olarak çalışabilir mi? Bakım maaşı alanlar nasıl sigorta yaptırabilir ve emekli olabilir, evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta yaptırabilir mi, inceleyelim.

 

Evde Bakım Maaşı Alanlar Sigortalı Çalışabilir mi?

Evde bakım maaşı alanların en çok tartıştığı hususların başında kuşkusuz ki emeklilik yer almaktadır. Bu kapsamda devlet tarafından evde bakım maaşı alanlara sigorta yapılması konusunda büyük talepler oluşmuş durumda. Fakat zaman zaman ilgili bakanlıklar tarafından çalışmalar yapılsa da şu an itibariyle bakım parası alanlara devlet tarafından herhangi bir sigorta yapılmamaktadır. Peki evde bakım maaşı alanlar sigortalı olarak çalışabilir mi? Evde bakım maaşı yönetmeliğine baktığımızda, evde bakım parası alanların sigortalı olup olamayacağına dair net bilgi yer almamaktadır. Fakat her ne kadar yasaklayıcı bir durum olmasa da bakım hizmetinin en az 8 saat olması ve bakıma muhtaç kişinin 24 saat içindeki tüm bakım ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğinden, bakım parası alanların başka bir yerde sigortalı olarak çalışması çok sakıncalıdır. Evde bakım parası alanların sigortalı olarak çalışması, iki risk nedeniyle bakım maaşının kesilmesine neden olabilir;

  1. Gelir artışı nedeniyle evde kişi başına düşen gelir kriterinin aşılması(evde bakım maaşı gelir kriteri 2019 itibariyle 1219,35 liradır)
  2. Evde bakım kontrol heyetinin, bakıma muhtaç kişinin bakımlarının aksadığına dair rapor düzenlemesi.
Okudunuz Mu?  Türkiye Bakım Araştırması 2019'da Yapılıyor!

 

Evde Bakım Maaşı Alan İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyebilir mi?

Evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta ödeyebilir mi sorusunu cevaplamadan önce isteğe bağlı sigorta kavramından kısaca bahsedelim. İsteğe bağlı sigorta, adından da anlaşılacağı üzere bireylerin isteğine bağlı olarak dışarıdan para yatırmak suretiyle, emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamalarına imkan veren bir sigortalılık türüdür. İsteğe bağlı sigorta genel olarak 3 türde yapılmaktadır. Bunlar;

→ İsteğe bağlı ek-5 tarım sigortası

→ İsteğe bağlı bağkur sigortası

→ Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta şeklindedir.

Peki evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta ödeyebilir mi? Bu konuda mevzuatta herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yani bakım parası alanlar isteğe bağlı sigorta ödeyerek emeklilik için eksik primlerini tamamlayabilirler. Fakat her isteğe bağlı sigortaya başvuru yapılamayacağı gibi sadece isteğe bağlı sigorta yapılarak emekli olmak mümkün olmayabilir. Peki neden, detayları inceleyelim.

Evde bakım maaşı alanlara isteğe bağlı sigorta

İsteğe bağlı ek-5 tarım sigortası: Bu sigorta türünde yatırılan primler SGK(4 a SSK) kapsamında sayılır. Fakat ek-5 tarım sigortası başvurusu yapabilmek için tarım ya da orman işlerinde süreksiz yani mevsimlik, gündelikçi işçi olarak çalışıyor olmanız gerekir. Bakım parası alan bir kişi de çalışamayacağı(bakımını üstlendiği kişiyi yalnız bırakamayacağı) için evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta türleri arasında ek-5 tarım sigortasına başvuru yapamaz. Yaparsa da bakım parasının kesilme ihtimali çok yüksek olabilir.

Okudunuz Mu?  2022 Engelli Maaşı, 65 Yaş Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir mi?

İsteğe bağlı bağkur sigortası: Bu sigorta türünde yatırılan primler Bağ-Kur(4b) kapsamında sayılır. Eğer çiftçilik kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı gibi bir kaydınız yok ise isteğe bağlı bağkur sigortasına kolayca başvurabilirsiniz.

Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta: Bu sigorta türünde yatırılan primler de Bağ-Kur(4b) kapsamında sayılır. Bu sigorta kolu daha ziyade evde el işi, dantel, örgü, süs eşyası vb. şeyler üretip satan ev hanımları için oluşturulmuştur. Bu şekilde bir faaliyetiniz yoksa bu sigorta koluna başvuramazsınız.

 

Bakım Parası Alanlar için İsteğe Bağlı Sigorta Değerlendirmesi

Evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta konusunda dikkatli davranmalı ve kendisine en uygun sigortayı tercih etmelidir. Yukarıda detaylarını verdiğimiz isteğe bağlı sigorta türleri arasında, bakım parası alanlar için en uygun olanı isteğe bağlı bağkur sigorta olarak görünmektedir. Fakat bu sigorta türünde yatırılan primler 4b(bağkur) kapsamında sayıldığından özellikle 4a(SGK) kapsamından emekli olmak isteyenler dikkatli olmalıdır. Çünkü 4a(sigorta) kapsamında emekli olabilmek için son 7 yıldaki primler toplamının yarısından fazlası 4a sigorta türünde olmalıdır. Bu nedenle evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta yaptırmadan önce bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip emeklilik servisinden bilgi almalıdır.

Okudunuz Mu?  Ulusal Bakım Projesi ve Bakım Sigortası Tanıtımları Başlıyor!

 

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusunun e-devletten yapılıp yapılmayacağı konusunda bazı tereddütler yaşanmaktadır. Evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta başvuru işlemlerini sadece bağlı olduğu SGK müdürlükleri üzerinden yapabilmektedir. Çünkü isteğe bağlı sigorta başvuru formunun yanı sıra ziraat odasından çiftçilik kaydı olmadığına dair belge de temin edip başvuru yapmanız gerekir.

 

2019 İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar? Nereye ve Nasıl Ödenir?

İsteğe bağlı ek-5 tarım sigortası primi: 764 TL

İsteğe bağlı bağkur sigortası: 818,56 TL

Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta: 709,41 TL

Evde bakım maaşı alan isteğe bağlı sigorta primlerini PTT şubelerinden ya da bankalardan ödeyebilir. Eğer isteğe bağlı bağkur sigortası yaptırdıysanız; ödeme işlemlerinizi T.C. kimlik numaranızla 4b bağkur isteğe bağlı sigorta ödemesi şeklinde ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir