Bakım Parası Alanlara Emeklilik Hakkı

Bu yazı; bakım parası alanlara emeklilik hakkı konusunda birtakım bilgi ve değerlendirmeler içermektedir.

Bakım parası alanlara emeklilik hakkı, evde bakım maaşı alan binlerce kişiyi doğrudan ilgilendiren bir konudur. Hasta, yaşlı ya da bakıma muhtaç yakınının bakımını üstlenen kişiler, bu bakım hizmetini kesintisiz şekilde yürütmek durumundalar. Bu da iş hayatında yer almalarını imkansız hale getirmektedir. Hatta çalışma fırsatı olsa dahi bakım parasının kesilmesi durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Peki devlet tarafından evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı konusunda bir çalışma yürütülüyor mu, bakım parası alanlara sigorta imkanı var mı?

 

Bakım Parası Alanlara Emeklilik Hakkı Verilecek mi?

Bakım parası alanlara emeklilik hakkı bekleyen çok sayıda bakıcı mevcut. Fakat bakım parası alma şartlarını içeren mevzuat, evde bakım maaşı alanların herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmalarını neredeyse imkansız hâle getirmektedir. Bu da bakım maaşı alan binlerce kişinin emeklilik hakkından mahrum kalmasına neden olmaktadır. Bakım aylığı alan kişilerin bu konudaki beklentileri; devlet tarafından bakım parası alanlara sigorta yapılmasıdır. Peki nasıl olacak bu? Devlet, bakım parası alanları nispeten daha düşük sigorta primi üzerinden sigortalı gösterebilir. Bunun dışında, bakım parası alanlara dışarıdan sigorta primi yatırılması imkanı getirilerek bunun yarısının devlet tarafından karşılanması kararlaştırılabilir. Özetle bakım parası alanlara emeklilik hakkı sağlanabilmesi için çok sayıda yöntem geliştirilebilir.

Okudunuz Mu?  Bakım Sigortası Nedir?

 

Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışırsa Ne Olur?

Bakım parası alanların sigortalı olarak çalışması, bakım parasının kesilmesine doğrudan etki etmektedir. Peki bu etki hangi şekilde gerçekleşir? Bakım maaşını bağlayan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bir işyerinde sigortalı çalışma tespit edildiğinde, bakım hizmetlerinin aksatıldığı gerekçesiyle evde bakım aylığı kesilebilir. Nitekim evde bakım hizmetinde esas olan sürekli bakıcılıktır. Bir diğer durum ise gelir kriteridir. Her ne kadar çok düşük bir ihtimal olsa da işyerine gitmeden evde çalışabilmeye olanak sağlayan bir işe girilmişse bu durumda evde kişi başına düşen gelir tutarı artacaktır. Eğer ki bu gelir sınırı asgari ücretin üçte ikisi olan 967.27 lirayı aşarsa bakım parası direkt kesilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir