Evde Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

Evde bakım parası, hanede çalışamayacak durumda biri var ise devletin aileye sağladığı gelirdir. Maaş olarak geçse de aslında devletin sağladığı bir sosyal yardımdır ve geri ödemesi yoktur. Eğer çalışamayacak kişiye ailesinden bir başkası bakıyorsa, devlet bu bakıcılığın bedeli olarak belli bir para öder. Örneğin yaşlı anne ya da babanıza evinizde bakım sağlıyorsanız kendinizi bakıcı olarak göstererek devletten evde bakım maaşı alabilirsiniz.


Devletten böyle bir para alanlar, sigortalı olarak çalışmaya devam edebilirler. Ancak eve gelen gelir, kişi başına 847 TL üstüne çıkarsa bu durumda devlet bakım parası ödemeyi keser.

 


Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

Evde bakım parası alanlar sigortalı çalışabilir mi sorusu özellikle bakım parası alıyorken emekli olmak isteyenler tarafından çok merak ediliyor. Bakıcı parası alan kişiler bir yandan çalışmaya devam edebilir. Ancak sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, aldıkları miktar kişi başına belli bir sınırın üstüne çıkarsa evde bakım maaşı alamazlar. Bu sınır asgari ücret göz önüne alınarak hazırlanır ve her yıl yeniden düzenlenir. Asgari ücretteki değişimle ile birlikte bu sınır da değişir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

 


Bakım Maaşı Alanlar Sigortalı Olabilir Mi?

Bakım maaşı alanlar sigortalı olabilir fakat bu durumda bakım parası alma şartları değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda evde kişi başına düşen gelir, devletin her yıl yeniden düzenleyip belirlediği sınırın altında kalırsa evde bakım maaşı almaya devam edebilirsiniz. Ancak gelir bunun üstüne çıkarsa devlet size bu parayı ödemeyi bırakır. Burada amaç, bu bakım ücretinin öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Bu nedenle belli bir sınırın üstüne çıkanlara devlet bu parayı ödemeyi bırakır.

16 Comments

Add a Comment
 1. Ramazan Gündoğan

  Babam 87 raporu var ayzmir var mahkemeden vasi çıkaracaksınız denildi müracaat ettim eside var bana varis çıkarmış bakım maaşı için müracaat edeceğim maaş bağlanır mı ben de çalışıyorum sorun olurmu

  1. Merhaba Ramazan Bey, öncelikle geçmiş olsun. Bakım parası bağlanabilmesi için gerekli olan kriterler çok açıktır.
   1)Engel durumu: İlgili kişi en az %50 düzeyinden ve raporda ağır engelli ibaresi olmalı
   2)Gelir kriteri: evde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte ikisi olan 967 lirayı geçmemeli.

   Konuyla ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz: https://www.bakimsigortasi.com/hasta-bakim-parasi/

 2. annem eğer yeniden evlenirse benim yada annemin maaşı kesilir mi ?

  1. Bu tamamen evdeki gelir durumuna göre değişebilecek bir durum. Örneğin annenizin evlendiği kişi çalışıyorsa ve bir geliri varsa, kişi başına düşen gelir yeniden hesaplanır. Eğer bakım parası için belirlenen kişi başı gelir sınırı aşılırsa maaş kesilir.

 3. Babam %95 engelli annem de bakım parası alıyo babam da engelli maaşı alıyor aynı zaman da yeşil kartlıyız ben sigortalı bir işte çalışsam maaşlar kesilir mi? Bir de belli bir süre sigortalı gözükten sonra tekrar yeşil karta geçebilir miyim?

  1. Merhabalar, çalışmaya başladıktan sonra maaşınız da toplam gelire dahil olacaktır. Eğer ki son durumda kişi başına düşen gelir 1305 lirayı aşarsa bakım parası kesilir. Fakat aşmazsa sıkıntı olmaz. ÇAlıştıktan sonra işten ayrılmanız halinde tekrar yeşilkarta geçebilirsiniz. Tabi tekrar yeşilkartın açılması için bağlı olduğunuz SGK müdürlüğünü aramanız gerekir.

 4. İyi akşamlar kayın validemden dolayı bakım parası alıyorum .kaynananın 1300 lira maaşı var.eşimde serbest meslekte çalışıyor.ama asgari almıyo.evim kira 5 kişiyiz işkurdan ise yazılırsam 9 aylık oluyor asgari maaş sigorta yapılıyo.kayıt olsam bakım param kesilirmi.teşekkürler.

  1. Çok yüksek ihtimalle bakım parası almaya devam edersiniz ama bu kriteri tam olarak belirleyen yer, bakım parasını bağlayan sosyal hizmetler müdürlüğüdür. Onlarla görüşmeniz çok daha doğru olacaktır. Kişi başına düşen gelir kriteri 2019 itibariyle 1305 liraya çıktı, bunu aşmazsanız problem olmayacaktır.

 5. Zihinsel engelli kizima evde bakim maasi yeni bağlandı,ilk maasi aldik fakat bende ucretli olarak ogretmenlige basladim bu durum maas almamiza engle olur mu?

  1. Merhabalar, eğer ki aldığınız maaş sonrası evde kişi başına düşen gelir 847 lirayı aşarsa bakım parası kesilir. Ama bu miktarı aşmazsa sorun olmaz.

 6. Hocam babam hasta ve annem ondan bakim parası alıyor şimdi ise babam sigortadan emekli olmak için sigorta başlattı bi firma üzerinden böyle olunca annemin aldığı maaş kesilir mi

  1. Merhabalar, babanız normalde ağır engelli olmalı ki bakım parası alabilsin anneniz. E ağır engelli birinin sigortası nasıl yapılacak? Burada bir tezatlık ve sıkıntı söz konusu. İsteğe bağlı mı yatırıyor yoksa?

 7. Biz evde 5 kişiyiz babam emekli maaşı alıyor bende bakıcı maaşı alıyorum bir hayır sever beni sgk lı gösterecek ama ben çalışmayacam maaş almayacam yada istege bağlı sgk yatıracam eger bunları iygularsam bakıcı maaşı kesilirmi

  1. Bi yerde sgk lı görünmeniz aynı zamanda maaş alıyor olmanız demek. Dolayısıyla sıkıntı olabilir. Aynı zamanda fiili olarak o işe gitmediğiniz tespit edildiğinde hizmetleriniz de silinebilir. En iyi yol isteğe bağlı sigorta görünüyor.

 8. Annem kardeşim için bakıcı parası alıyor halk eğitimdeki kursa kaydedecek kendini ordada işkur yarım gün çalıştırıyo ve ayda 600 tl alınıyor başvursa bakıcılığı iptal edilirmi

  1. Bakım parası verilen kişiler, bakmakla yükümlü oldukları hastanın ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmesi için günün büyük kısmı yanında olmalıdır. Bahsettiğiniz kursa gittiği süre içerisinde bakıma muhtaç olan kardeişinizin bakım süreci aksayabilir ve bu tespit edilirse(evde bakım kontrolleri sırasında veya şikayet durumunda) maaş kesilebilir. Bu nedenle bakım parası alınan yere gidip danışmanız doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir