Evde Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

Evde bakım parası, hanede çalışamayacak durumda biri var ise devletin aileye sağladığı gelirdir. Maaş olarak geçse de aslında devletin sağladığı bir sosyal yardımdır ve geri ödemesi yoktur. Eğer çalışamayacak kişiye ailesinden bir başkası bakıyorsa, devlet bu bakıcılığın bedeli olarak belli bir para öder. Örneğin yaşlı anne ya da babanıza evinizde bakım sağlıyorsanız kendinizi bakıcı olarak göstererek devletten evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Devletten böyle bir para alanlar, sigortalı olarak çalışmaya devam edebilirler. Ancak eve gelen gelir, kişi başına 847 TL üstüne çıkarsa bu durumda devlet bakım parası ödemeyi keser.

 

Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

Evde bakım parası alanlar sigortalı çalışabilir mi sorusu özellikle bakım parası alıyorken emekli olmak isteyenler tarafından çok merak ediliyor. Bakıcı parası alan kişiler bir yandan çalışmaya devam edebilir. Ancak sigortalı olarak bir işe girdiklerinde, aldıkları miktar kişi başına belli bir sınırın üstüne çıkarsa evde bakım maaşı alamazlar. Bu sınır asgari ücret göz önüne alınarak hazırlanır ve her yıl yeniden düzenlenir. Asgari ücretteki değişimle ile birlikte bu sınır da değişir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

 

Bakım Maaşı Alanlar Sigortalı Olabilir Mi?

Bakım maaşı alanlar sigortalı olabilir fakat bu durumda bakım parası alma şartları değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda evde kişi başına düşen gelir, devletin her yıl yeniden düzenleyip belirlediği sınırın altında kalırsa evde bakım maaşı almaya devam edebilirsiniz. Ancak gelir bunun üstüne çıkarsa devlet size bu parayı ödemeyi bırakır. Burada amaç, bu bakım ücretinin öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Bu nedenle belli bir sınırın üstüne çıkanlara devlet bu parayı ödemeyi bırakır.

30 Comments

Add a Comment
 1. Ramazan Gündoğan

  Babam 87 raporu var ayzmir var mahkemeden vasi çıkaracaksınız denildi müracaat ettim eside var bana varis çıkarmış bakım maaşı için müracaat edeceğim maaş bağlanır mı ben de çalışıyorum sorun olurmu

  1. Merhaba Ramazan Bey, öncelikle geçmiş olsun. Bakım parası bağlanabilmesi için gerekli olan kriterler çok açıktır.
   1)Engel durumu: İlgili kişi en az %50 düzeyinden ve raporda ağır engelli ibaresi olmalı
   2)Gelir kriteri: evde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte ikisi olan 967 lirayı geçmemeli.

   Konuyla ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz: https://www.bakimsigortasi.com/hasta-bakim-parasi/

 2. annem eğer yeniden evlenirse benim yada annemin maaşı kesilir mi ?

  1. Bu tamamen evdeki gelir durumuna göre değişebilecek bir durum. Örneğin annenizin evlendiği kişi çalışıyorsa ve bir geliri varsa, kişi başına düşen gelir yeniden hesaplanır. Eğer bakım parası için belirlenen kişi başı gelir sınırı aşılırsa maaş kesilir.

 3. Babam %95 engelli annem de bakım parası alıyo babam da engelli maaşı alıyor aynı zaman da yeşil kartlıyız ben sigortalı bir işte çalışsam maaşlar kesilir mi? Bir de belli bir süre sigortalı gözükten sonra tekrar yeşil karta geçebilir miyim?

  1. Merhabalar, çalışmaya başladıktan sonra maaşınız da toplam gelire dahil olacaktır. Eğer ki son durumda kişi başına düşen gelir 1305 lirayı aşarsa bakım parası kesilir. Fakat aşmazsa sıkıntı olmaz. ÇAlıştıktan sonra işten ayrılmanız halinde tekrar yeşilkarta geçebilirsiniz. Tabi tekrar yeşilkartın açılması için bağlı olduğunuz SGK müdürlüğünü aramanız gerekir.

 4. İyi akşamlar kayın validemden dolayı bakım parası alıyorum .kaynananın 1300 lira maaşı var.eşimde serbest meslekte çalışıyor.ama asgari almıyo.evim kira 5 kişiyiz işkurdan ise yazılırsam 9 aylık oluyor asgari maaş sigorta yapılıyo.kayıt olsam bakım param kesilirmi.teşekkürler.

  1. Çok yüksek ihtimalle bakım parası almaya devam edersiniz ama bu kriteri tam olarak belirleyen yer, bakım parasını bağlayan sosyal hizmetler müdürlüğüdür. Onlarla görüşmeniz çok daha doğru olacaktır. Kişi başına düşen gelir kriteri 2019 itibariyle 1305 liraya çıktı, bunu aşmazsanız problem olmayacaktır.

 5. Zihinsel engelli kizima evde bakim maasi yeni bağlandı,ilk maasi aldik fakat bende ucretli olarak ogretmenlige basladim bu durum maas almamiza engle olur mu?

  1. Merhabalar, eğer ki aldığınız maaş sonrası evde kişi başına düşen gelir 847 lirayı aşarsa bakım parası kesilir. Ama bu miktarı aşmazsa sorun olmaz.

 6. Hocam babam hasta ve annem ondan bakim parası alıyor şimdi ise babam sigortadan emekli olmak için sigorta başlattı bi firma üzerinden böyle olunca annemin aldığı maaş kesilir mi

  1. Merhabalar, babanız normalde ağır engelli olmalı ki bakım parası alabilsin anneniz. E ağır engelli birinin sigortası nasıl yapılacak? Burada bir tezatlık ve sıkıntı söz konusu. İsteğe bağlı mı yatırıyor yoksa?

 7. Biz evde 5 kişiyiz babam emekli maaşı alıyor bende bakıcı maaşı alıyorum bir hayır sever beni sgk lı gösterecek ama ben çalışmayacam maaş almayacam yada istege bağlı sgk yatıracam eger bunları iygularsam bakıcı maaşı kesilirmi

  1. Bi yerde sgk lı görünmeniz aynı zamanda maaş alıyor olmanız demek. Dolayısıyla sıkıntı olabilir. Aynı zamanda fiili olarak o işe gitmediğiniz tespit edildiğinde hizmetleriniz de silinebilir. En iyi yol isteğe bağlı sigorta görünüyor.

 8. Annem kardeşim için bakıcı parası alıyor halk eğitimdeki kursa kaydedecek kendini ordada işkur yarım gün çalıştırıyo ve ayda 600 tl alınıyor başvursa bakıcılığı iptal edilirmi

  1. Bakım parası verilen kişiler, bakmakla yükümlü oldukları hastanın ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmesi için günün büyük kısmı yanında olmalıdır. Bahsettiğiniz kursa gittiği süre içerisinde bakıma muhtaç olan kardeişinizin bakım süreci aksayabilir ve bu tespit edilirse(evde bakım kontrolleri sırasında veya şikayet durumunda) maaş kesilebilir. Bu nedenle bakım parası alınan yere gidip danışmanız doğru olacaktır.

 9. Merhabalar biz kızından bakım aylığı alıyoruz eşim sigortalı bi ise girse kişi başına düşen gelir hesaplanırken eşimin aldığı maaş ile bakım ayligida eklenerek mi hesaplanacak yolsa sadece eşimin maaşı olaak mi hesaplanacak acaba bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler

  1. Merhabalar, elbette ki bakım maaşı dahil olmaz. Çünkü SÖz konusu hesaplama zaten bakım maaşı bağlanmasına yönelik yapılıyor. Mesela bakım maaşı değil de başka bir maaş veya sosyal yardım için başvuru yapıyor olsaydınız bu durumda bakım parası dahil edilebilirdi ama bu durumda bakım maaşı dahil edilmez.

 10. hocam evde toplam 7 kisiyiz annem bakici parasi babamda aylik aliyor ben ise 18 yasi doldurmusum sigortali calissam maas kesilirmi

  1. Merhabalar, evde resmi olarak 7 kişi iseniz ve toplamda sadece babanızın aylığı ve sizin maaşınız olacaksa kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazla olmaz büyük ihtimalle. Bu durumda da bakım parası kesilmez. Tabi gelir hesaplamasını yapacak olan vakıf olduğu için en net onlar bilir.

 11. benim kızım şeker hastası bakıcı maaşı alıyordum. eşim sigorta li işe girince maaş ı kesildi bilgi alabilir miyim acaba

  1. Merhabalar, evde gelir durumunuz artmış. Ve büyük ihtimalle evde kişi başına düşen gelir 847 lirayı aşmış. Yani asgari ücretin üçte birinden fazla olduğundan bakım parası kesilmiş. Bu durumda yapılabilecek bir şey yok maalesef. Fakat eşiniz işten çıktığında tekrar başvuru yapmanız halinde bakım parası tekrar bağlanacaktır.

 12. İyi akşamlar benim yüzde 80 engelli kardeşim var kardeşimin rapor lu ilaç larini yazdırdım eczaneden almaya gittim eczaneden ilacı alamadım ben bakım maaşı alıyorum eczacı SSK binasına git dedi gittim ve kardeşimin adına 250 TL.ggs borcu çıktı evde bakım maaşı aldım için her ay 77tl.ggs ödeyecek mısın böyle birşey varmı Bilgi almak istiyorum tşkler

  1. Merhabalar, daha önce kardeşiniz için gelir testi yaptırmış mıydınız? Eğer ki daha önce gelir testi yaptırdıysanız ve test sonucu paralı gss çıktıysa aylık 76,75 tl prim ödemek zorundasınız. Fakat normalde paralı değil de yeşilkartlı yani ücretsiz sağlık güvencesi çıkması lazımda gelir testinde. Tavsiyem en yakınınızdaki SGK müdürlüğüne gidip kardeşinizin herhangi bir gelir testi var mı yok mu, borç neden kaynaklanıyor, bunları öğrenmenizdir. Eğer ki gelir testiniz paralı çıkmışsa bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına gidip tekrar gelir testi başvurusu yapın.

 13. Merabalar benim ninemin maasini aliyoruz yani bakim maasii aliyoruz ve bnde sigortali calismak istiyorum asgari ucretle bu mumkun mu acabaa engel olurmu

  1. Merhabalar, Günün büyük bir bölümünde bakım yapılan kişinin yanında bulunmanız şart. Bu nedenle çalışmanız halinde olası bir kontrolde bakılan kişinin yanında bulunmazsanız bakım parası kesilir. Bunun haricinde çalışmanız halinde ev içinde kişi başına düşen gelir de yükseleceği için bakım parasının kesilme ihtimali yüksektir.

 14. Merhaba benim kaybım dawmsenduromlu bakıcı benim evde 4 kişi kalıyoruz hiç bir gelir Yok ama sigortamı dışardan yatırıp emekli olmak istiyorum bu durumda maaş kesilirim

  1. Merhaba, öncelikle isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilme durumunuzu araştırın. Onun haricinde dışarıdan bir işyerinde kendinizi sigortalı göstermeniz sıkıntı olabilir. Çünkü bakım boyunca evde olmanız gerekiyor. Bizzat işe gitmeyeceğiniz için de bu durum tespit edilirse sigortanız silinebilir.

 15. iyi çalışmalar benim sorum dayım 30 seneye aşkın zihinsel özürlü kardeşine ve annesine bakıyor maalesef evden ayrılamıyor bunun için herhangi bir sigortalı işe giremedi sadece bakım parası alıyor zihinsel özürlü dayım vefat etti annesi de 95 yaşında vefat edince bakım parası alamayacak bu durumda sigortası da yok devlet evde bakıma muhtaç olanlara ve buna bakanlara sigorta yapıyormu

  1. Merhabalar, maalesef ki bakım parası alanlara sigorta düzenlemesi henüz getirilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir