Bakım Parası Yattımı? Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Bakım parası, gelir düzeyi düşük olup aynı zamanda çeşitli engel, özür vb. durumlarla günlük hayata dair(yürüme, tuvalet vb.) ihtiyaçlarını gideremeyecek derece bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere verilen aylık ödemedir. Bakım parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılmakla birlikte bakım parası alma şartlarını sağlaması halinde, bu kişilerin evde bakım işlerini yapacak kişilere evde bakım aylığı bağlanmaktadır. Peki evde bakım ücreti almaya hak kazanan kişiler bakım parası sorgulama işlemini nasıl yapacak, bakım parası yattımı ne zaman öğrenecek?

 

Bakım Parası Yattımı? Bakım Maaşı Sorgulama

Bakım parası yattı mı yatmadı mı sorusu her ay sorulmaktadır. Nitekim evde bakım maaşı her ay yatmakla birlikte belli bir tarihte yatırılmamaktadır. Yani bu ay 15’inde yatıyorsa diğer ay farklı bir tarihte de yatırılabilmektedir. Bakım parası sorgulama için bazı yöntemler mevcut olup aşağıdaki işlemleri kullanabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Öğrenci Bursu Bakım Parasını Etkiler mi?

Sosyal Hizmetler Müdürlüğünü Arayarak Öğrenme: Bakım parası yattı mı sorusuna ilk yetkili ağızdan cevap almak istiyorsanız, bulunduğunuz(maaş bağlanan il) ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Hizmetler’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini Arayarak Öğrenme: Bildiğiniz üzere evde bakım aylığı ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Bu ay bakım parası yattı mı sorusuna cevap arıyorsanız, Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 444 00 00 numarasını arayıp öğrenebilirsiniz.

E-devlet Bakım Parası Sorgulama Sisteminden Öğrenme: E-devlet üzerinden birçok şeyi kolayca öğrenebiliyoruz. Bakım parası sorgulama için oluşturulmuş e-devlet bakım parası ödemeleri sorgulama sistemini kullanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığıyla Sorgulama: Bakım parası yattımı ya da bakım maaşı ne kadar ödendi sorularına en net, en kolay ve en hızlı şekilde cevap almanın ideal yolu internet bankacılığıdır. Bakım parası alan kişi Ziraat Bankası’ndan internet bankacılığı açtırırsa, her an kolayca kontrol edip bakım parası yattı mı yatmadı mı öğrenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir