Bakım Parası Hangi Durumlarda Yeniden Bağlanabilir?

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan kontroller neticesinde gerekli şartları sağlayan bireylere, ay be ay ödenmek üzere evde bakım maaşı bağlanır. Sonrasında ise yılda bir iki kez olmak üzere yapılan rutin kontroller eşliğinde bu şartların devam edip etmediği kontrol edilir. Yapılan denetimler neticesinde herhangi bir eksiklik ya da yanıltıcı durum tespit edildiğinde, bakım parasının kesilmesi mümkün olabilmektedir. Peki kesilen bakım parasının yeniden bağlanması mümkün mü? Bakım parası hangi durumlarda yeniden bağlanabilir?

 

Bakım Parasının Yeniden Bağlanması

Bakım parasının yeniden bağlanması, gerekli şartların tekrar sağlanması halinde mümkündür. Fakat burada önemli olan konu, bakım parasının kesilme nedenidir. Bakım parası kesildikten sonra, bakım parası alma şartları tekrar sağlanıyorsa evde bakım maaşı için tekrar müracaat yapılabilir. Aşağıda sıraladığımız konularda bakım parasının yeniden bağlanması mümkün olabilmektedir.

 

Engelli Rapor Süresinin Dolması

Bilindiği üzere evde bakım aylığı bağlanabilmesi için bakımı yapılacak kişinin en az %50 oranında engelli raporu alması ve raporda da “ağır engellidir” ifadesinin yer alması gerekir. Bu raporlar bazen süreli olarak verilebilmektedir. Yani süresi dolmaya yaklaştığında tekrar yenilenmesi gerekir. Eğer ki çeşitli nedenlerle süresi dolmak üzere olan engelli raporu yenilenmezse bakım parası kesilir. Bu durumda engelli raporu yenilendikten sonra tekrar evde bakım maaşı başvurusu yapılır ve maaş bağlanır.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Hane İçindeki Gelir Değişikliği

Bakım parası alma şartları arasında en önemli olanı gelir kriteridir. Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için aynı hane içinde yaşayan kişilerin gelirleri toplanır ve kişi başına düşen gelir hesaplanır. 2019 itibariyle bakım aylığı alabilmek için aynı hanedeki kişi başına düşen gelirin 1305 lirayı geçmemesi gerekir. Bakım parası alıyorken çeşitli nedenlerle(örneğin evdeki birinin işe girmesi) gelir artışı yaşandıysa ve bu artış nedeniyle kişi başına düşen gelir 1305 lirayı aştıysa evde bakım maaşı kesilir. Bakım parası kesildikten sonra eğer ki bu gelir artışı çeşitli nedenlerle(örneğin gelirsiz maaşsız birinin haneye dahil olması veya çalışan birinin işten çıkması) azalırsa evde bakım aylığına tekrar başvuru yapılabilir. Bu sayede bakım parasının yeniden bağlanması mümkündür.

 

Adres Değişikliği

Bakım parasının kesilme nedenleri arasında sıkça karşılaştığımız adres değişikliği, mevzuata göre en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirilmelidir. Evde bakım maaşı alıyorken eğer ki başka bir yere taşındıysanız ve adresiniz değiştiyse kesinlikle 15 gün içinde bildirim yapmalısınız. Yine de adres değişikliği nedeniyle kesilen bakım parasının yeniden bağlanması mümkündür. Bu durumda yeniden evde bakım aylığı başvurusunda bulunmanız gerekir. Eğer ki şartları sağlıyorsanız bakım parası yeniden bağlanacaktır. Fakat geriye dönük bakım aylığı alınmayan dönemdeki maaşları alamazsınız.

Okudunuz Mu?  2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

 

Yukarıda saydığımız durumlar, bakım parasının kesilme nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Fakat konuda da belirttiğimiz üzere gerekli şartların sağlanması halinde evde bakım maaşına tekrar başvuru yapılması ve bakım parasının yeniden bağlanması mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir