Hangi Belediyeler, Hangi Yardımları Yapıyor? Belediye Yardımı Nasıl Alınır?

2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve dünya üzerinde yayılmaya devam eden virüs salgını, birçok insanın işsiz kalmasına neden oldu. Ülkelerin yaşadığı ekonomik küçülmeler nedeniyle iflas eden, kapanan ya da küçülme kararı alan firmalar ciddi sayısı çalışanı işten çıkardı. Bu nedenle geçimini sağlamakta zorlanan birçok aile maddi yönden zor duruma düştü. Faturasını bile ödeyemeyecek durumda olanlar; başta belediye fatura yardımı olmak üzere diğer belediye yardımları konusunda araştırma yapmaya başladı. Biz de bu yazımızda belediye yardımlarından bahsedeceğiz. Hangi belediye ne yardımı yapıyor? Belediye yardımı kimler alabilir? Belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızda.

 

Belediye Yardımı Nedir?

Belediye yardımı adından da anlaşılacağı üzere yerel yönetimlerden biri olan belediyelerin, kendi ekonomik güçlerine ve yönettikleri bölgenin yapısına göre oluşturduğu yardımlardır. Belediye yardımı genelde ayni olarak yani; gıda yardımı, kömür yardımı, medikal malzeme yardımı vb. şekillerde yapılmaktadır. Nadir de olsa bazen nakdi olarak yani para yardımı şeklinde de yardım yapılmaktadır.

Okudunuz Mu?  Bursa Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

 

Belediye Yardımı Kimler Alabilir?

Belediye yardımı kimler alabilir, belediye yardımı alma şartları nelerdir? Bu soruların cevabı her belediyeye göre değişmektedir. Ama genel itibariyle gelir durumu az olan ve yardıma muhtaç seviyede sayılan aileler belediye yardımı alabilir. Yine engelli raporu olanlar, yeşilkartı olanlar da belediye yardımı alabilmektedir.

 

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye yardım başvurusu işlemleri her belediyeye göre değişkenlik göstermektedir. Genelde bizzat belediyelere giderek dilekçe yoluyla belediye yardım başvurusu yapılmaktadır. Fakat bazı belediyeler internetten de başvuru yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu sayede belediyelerin internet sayfasına girerek başvuru formu doldurup yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 

Hangi Belediye Hangi Yardımları Yapıyor?

Belediye yardımları çok çeşitli şekillerde yapılmakla birlikte her belediye kendine göre farklı konularda yardım yapmaktadır. Aşağıda ele aldığımız bazı belediyeler ve yaptıkları belediye yardımlarını inceleyip şartlarınız uyuyorsa yardım başvurusu yapabilirsiniz. Özellikle büyükşehir belediyesi yardım paketlerini ele aldık.

Okudunuz Mu?  Üsküdar Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İstanbul büyükşehir belediyesi yardım paketlerini incelediğimizde en çok öne çıkan fatura yardımıdır. İstanbul büyükşehir belediyesi askıda fatura yardımı kampanyası ile faturalarınızı belediyenin internet sayfasına yükleyip hayırsever biri tarafından faturanızın ödenmesini bekleyebilirsiniz. Peki hangi faturalar için yardım yapılıyor? Bu yardım sadece İski ve İgdaş faturaları için geçerlidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatura yardımı başvurusu yapabilmek için hane içi kişi başı gelirin en fazla 775 tl olması gerekir. Faturanızı sisteme yüklemek için aşağıdaki linke tıklayın;

https://askidafatura.ibb.gov.tr/invoice-list

Bunun haricinde İstanbul Belediyesi Aile Destek Paketi yardımı ile Anne Destek Paketi kapsamında belediye yardımı da yapılmaktadır. da bulunmaktadır. Yine hayırsever kişiler tarafından yapılacak 100’er ve 250’şer liralık yardımlar da ihtyaç sahiplerine belediye yardımı vasıtasıyla ulaştırılmaktadır. Bu yardımlar hakkında bilgi almak için alo 153 belediye yardım hattını arayabilirsiniz.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Sorgulama

İstanbul büyükşehir belediyesi sosyal yardım sorgulama işlemi oldukça basittir. Belediyenin internet sayfasına girerek kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerinizle hızlıca belediye yardımı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İstanbul büyükşehir belediyesi sosyal yardım sorgulama ekranına girebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Ankara Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi de en çok fatura yardımı ile öne çıkmaktadır. Fakat Ankara Büyükşehir Belediyesi fatura yardımı kampanyası sona ermiştir. Şu an devam eden nakit yardımı ise devam etmektedir. Bunun yanı sıra gıda yardımı, kömür yardımı, medikal malzeme yardımı da yapılmaya devam etmektedir. Ankara büyükşehir belediyesi yardım başvurusu şartları ve başvuru yapılacak yerleri öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

https://www.ankara.bel.tr/sosyal-hizmetler/sosyal-yardimlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için kendi internet sitesinde başvuru formu oluşturmuştur. Aşağıda yer alan bu form linkine tıklayarak belediye yardımı başvurunuzu yapabilirsiniz. https://forms.ankara.bel.tr/65-yas-ustu-vatandas-ihtiyac-talep-formu

 

İlerleyen günlerde diğer belediyelerin yaptığı sosyal ve nakdi yardımlar hakkında bilgi eklemeye devam edeceğiz. Sayfamızı takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir