Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesi Devam Ediyor Mu

Avrupa Birliğinin de ortaklığı ile yürütülmekte olan çalışan anneye bakıcı parası projesi kapsamında aylık olarak ödenecek ücretle çalışan annelere kreş desteği sunulmaktadır. Proje ilk etapta İzmir, Antalya ve Bursa’da başlatılmış olup sonrasında başarılı olduğu görülünce Ankara ile İstanbul da proje kapsamına katılmıştır. Çalışan anneye bakıcı desteği projesiyle günümüz şartlarının gerekleri ve geçim zorluğu göz önüne alındığında annelerin iş hayatlarına son vermek zorunda kalmaması amaçlanmıştır . Tabi söz konusu durumlar için gerek çalışan bayanlar için gerekse de çalıştırılacak olan bakıcılar için birtakım şartlar aranacaktır.

 

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Şartları Nelerdir?

Çalışan anneye bakıcı parası şartları şu şekilde sıralanabilir; projeden yararlanmak isteyen annelerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olması gerekir. Ardından bakılacak olan çocuğun 0 ile 24 aylık arasında yer alıyor olması şartından da söz edilebilecektir. Ayrıca annenin tam zamanlı çalışma kapsamında olan sigortalı bir işte çalışıyor olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu arada çalışan annenin aldığı maaşın asgari ücrete kıyasla 2 kat veya daha fazlası olmaması gerektiği de bilinmelidir. Tabi şartlar bitmedi. Zira çalışan annenin çalıştıracağı bakıcı ile arasında herhangi bir şekilde akrabalık ilişkisinin bulunmaması ölçütü de bu konuda es geçilmemelidir. Peki, çalışan anneye bakıcı parası projesinde, çalıştırılacak olan bakıcı hangi şartları taşımalı? Bayan olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarından biri olması, aile ile aynı il içerisinde ikametinin olması, mezuniyetinin en azından ilkokul düzeyinde olması, 18 yaş ve üzerinde olunması söz konusu şartlar kapsamında sayılabilecektir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Ne Kadar?

Çalışan anneye bakıcı parası projesinde en çok merak edilen konulardan biri de bu destek kapsamında verilen olan maddi yardımın tutarıdır. Bahse konu projeyle çalışan anneye 1540 TL civarında çocuk bakıcı desteği verilecektir.

 

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Desteği Sürüyor Mu?

Özellikle çalışan annelerin en çok merak ettiği konuların başında, çalışan anneye bakıcı parası desteğinin devam edip etmediği sorusu gelmektedir. Bahse konu AB(Avrupa Birliği) destekli çocuk bakım desteği projesi maalesef ki şu anda uygulanmıyor. İlgili projenin faaliyet dönemi 06 mart 2015 – 05 kasım 2017 tarihlerinde geçerli olmuştur. Buna ek olarak çocuk bakım desteği projesi; İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara olmak üzere sadece 5 ilde uygulanmıştır. Bundan sonraki süreçte gerek AB destekli gerekse de İŞKUR veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından oluşturulan yeni projeler olduğunda, en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir