Engelli Aylığı Alan Kişi Bakım Parası Alabilir Mi?

Bu yazı; engelli aylığı alan kişi bakım parası alabilir mi sorusuna dair bilgiler içermektedir.

Devletin sağladığı sosyal yardımlardan birisi de engelli bakım hizmetidir. Devlet bu hizmeti; hasta, bakıma muhtaç ya da yaşlı olan kişilere, belli bir seviyeye kadar akrabalık bağı olan kişilerin bakması ve karşılığında bakım parası ödenmesi suretiyle sağlar. Fakat bireyler tarafından evde bakım parası ile engelli maaşı kimi zaman karıştırılmakta, bazen de her iki maaşın aynı anda olamayacağı düşünülmektedir. Peki engelli aylığı alan kişi bakım parası alabilir mi, alırsa ne olur?

 

Engelli Maaşı Alınırsa Bakım Parası Kesilir Mi?

Engelli maaşı alınırsa bakım parası kesilir mi, 2022 maaşı alan kişi bakım parası alabilir mi sorularıyla sıkça karşılaşıyoruz. Engelli maaşı adı altında yapılan ödeme, bizzat engelli olan şahsa bağlanan bir aylık türüdür. Halk arasında engelli, hasta ve yaşlı bakım parası olarak da bilinen evde bakım parası ise bakımı üstlenen yani bir nevi bakıcı kişiye ödenmektedir. Fakat kişinin bizzat kendisi de engelli ise ve 2022 engelli maaşı alıyorsa, bakımını üstlendiği kişi üzerinden bakım parası alması da mümkün. Yani 2022 maaşı alan kişi bakım parası alabilir mi sorusuna evet diyebiliriz. Ancak burada dikkat edilecek iki husus var;

Okudunuz Mu?  Yaşlı Bakım Parasını Kimler Alır?

1-) Engelli yani 2022 maaşı alıyorken aynı zamanda evde bakım parası da almak isteyen kişinin ağır engelli olmaması gerekir. Nitekim ağır engelli olan birisi zaten bakıma muhtaç kişi durumuna düşmüştür ve bu durumda bakım parası alması mümkün değildir.

2-) Her ne kadar hem engelli(2022) maaşı hem de bakım maaşının aynı anda bir kişi tarafından alınabilmesi mümkün olsa da her iki maaşın bağlanabilmesi için gerekli olan şartların sağlanması gerekir. Özellikle aynı hanedeki kişi başına düşen gelir miktarı, bu maaşların bağlanması ya da kesilmesi konusunda en önemli kriterdir. Engelli maaşı bağlanması için evde kişi başına düşen gelir tutarı, net asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekirken, evde bakım parası alınabilmesi için ise bu tutar üçte ikisi oranında uygulanmaktadır.

 

2022 Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

  • SGK’dan herhangi bir maaş bağlanmamış olmak
  • Nafaka almıyor olmak
  • Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak
  • Mahkeme kararıyla veya farklı bir yolla gelir bağlanmamış olmak
  • Muhtaçlık sınırı olan kişi başına düşen gelir kriterini sağlıyor olmak
Okudunuz Mu?  Öğrenci Bursu Bakım Parasını Etkiler mi?

 

Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

1-) Engellilik Hali: Evde bakım maaşı alabilmek için bakıma muhtaç kişinin yetkili hastaneler tarafından en az %50 oranında engelli olduğunun tespit edilmesi ve ek olarak ilgili sağlık raporunda “ağır engellidir” ibaresinin olması gerekmektedir.

2-) Muhtaçlık Hali: Evde bakım parasının alınabilmesi için bakımı üstlenilecek engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerini sağlaması gerekir.

3-) Gelir Tespiti: Son olarak da evde bakım maaşını hak edebilmek için hane içinde kişi başına düşen toplam gelirin, o dönemdeki net asgari ücretin üçte ikisinden(2/3) az olması gerekmektedir.

Updated: 17 Eylül 2018 — 19:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir