Evde Bakım Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Ağır engel durumu olan bir yakınına evde bakacak olan kişiler için gerekli başvuru koşullarını taşımaları halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı ödemesi yapılmaktadır. Evde bakım maaşı alabilmek için temel olarak üç şartın varlığından söz etmek mümkündür. Bunlardan biri hastanın engel oranının sağlık kurulu raporu ile belgelenebilmesi, hastanın bakım desteği olmadan yaşamını sürdüremiyor oluşu ve evdeki bireylerin gelir durumudur. Peki bu şartları sağlayıp evde bakım maaşı alanlar kredi çekebilir mi, inceleyelim.

Bakım parası alanlara kredi

Bakım Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların birçoğu düzenli bir gelire sahip olan pek çok kişiye kolayca kredi vermektedir. Bu açıdan evde bakım parası alanların da çeşitli bankalardan kredi çekmesi mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kredi çekmeye engel nitelikte kara listede olmak gibi bir durumun olmaması ve çekilecek kredi miktarının evde bakım maaşı ile orantılı olmasıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde bankalardan konut kredisi almak mümkün olmasa da ihtiyaç kredisini almak konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Bakıcı Parası Alanlar Kefil Olabilir Mi?

Bankalar kredi verirken kefil olacak kişilerde belirli şartların varlığını aramaktadır. Kefil konusunda gündeme gelen sorulardan biri de evde bakım parası alan kişilerin kredi çekenlere kefil olup olamayacağıdır. Bakım parası almanız tek başına kefil olmaya engel olmamakla birlikte, bankaların kredi güvenliği bakımından kara listeye aldığı isimlerden biri olmanız ya da borçlu olmanız kefil olmanıza engel olacaktır. Ayrıca çekilen kredi miktarı da bu konuda bankanın kararını etkileyecek unsurlardan biri durumundadır. Yüksek miktarlı kredilerde bankalar kefilde de gelir durumunun belirli bir oranın üzerinde olması şartını aramaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir