Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

Evde bakım maaşı, evde kendisine bakmaya gücü olmayan ve %50 engelli raporu bulunan hastalara bakan kişiler için bağlanan maaş türüdür. Bu maaşın alınması için bazı kriterler bulunur. Öncelikle hastanın mutlaka %50 engelli raporunun olması ve kendisine bakacak kadar durumunun da bulunmaması gerekir. Bu şartlar sağlandığı takdirde herkes evde bakım parası almak için başvuruda bulunabilir. Fakat bir durum daha vardır ki bu da maaş bağlanacak ailenin aylık gelir oranının hesaplanması durumudur. Ailede bulunan üvey çocukların ve vatani görevini yapan askerlerin de gelir oranı bu gelire dâhil edilir. Evde bakım maaşı bağlanacak ailenin maaşı asgari ücret tutarını geçmemesi gerekir.

 

Evde Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Kesilir?

Evde bakım maaşının kesilmesinde en fazla karşılaşılan durum, evde bakım parası alan ailenin aylık gelirinin, maaşlara yeni yılda yapılan zam ile birlikte belirtilen evde bakım maaşı aylık gelir sınırını geçmiş olmasıdır. Bu durumda evde bakım maaşının kesilmesi olasıdır. Eğer zam ile birlikte artan maaş bu oranı geçerse bu durumun takip edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü aylık gelirin bakım maaşı alma şartını geçmesi halinde yine bakım maaşını yatıran devlet, sonradan durumun farkına varılması durumunda vermiş olduğu parayı faizi ile birlikte geri istemektedir.

Okudunuz Mu?  Bakım Parası Hangi Durumlarda Yeniden Bağlanabilir?

 

Evde Bakım Maaşı Nasıl Kontrol Edilir?

Anlattığımız gibi evde bakım parası miktarı ve ailelere bağlanma şartları her yıl değişiklik göstermekle birlikte, maaşlara yapılan zam ile birlikte bakım parasına da zam yapılmaktadır. Pek çok aileyi rahatlatan ve maddi açıdan refaha erdiren bu maaşı şartları sağladığınız takdirde devlette isteyebilirsiniz. Maaşınızın yatıp yatmadığını, ne kadar yatacağını veya zamlar ile birlikte bu bakım parasını almaya hakkınızın olup olmadığını e-devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulayabilir ve yanlışlık varsa kısa sürede düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

5 Comments

Add a Comment
  1. İyi günler ben kızımdan dolayı evde bakım maaşı alıyorum boşanmak üzereyim eşimin durumu nafaka ödetçyecek durumda deyil bende kızımdan dolayı çalışamıyorum ev tutsam kira bakım maaşı 1384 boşandıgımda bu oran artarmı

    1. Merhabalar, maalesef ki bakım maaşı herhangi bir oranla hesaplanmıyor. Yani sabit bir maaş. Bu nedenle boşanmanız durumunda bakım parası artmaz. Ama bu durumda başka alabileceğiniz yardımlar var mı diye sosyal yardımlaşma vakfına gidip danışmanız çok iyi olur.

  2. Mrb babamın yüzde 89 agir engelli evet raporu var hem evde bakim hem engelli maaş alinaniliyormu bilmiyorum bu koni hakkında hiç bilgim yok bide her ay alabilmek için nereye başvurulabilir

    1. Merhabalar, hem engelli maaşı hem de bakım parası aynı anda alınabilir. Fakat burada önemli olan gelir kriteridir. Eğer ki hane içinde kişi balına düşen gelir, bakım parası alma sınırını aşmıyorsa iki maaş da alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir