Evde Bakım Maaşı Kontrolleri Yılda Kaç Kez ve Nasıl Yapılıyor?

Bilindiği üzere evde bakım maaşı, engellilik hali, muhtaçlık hali ve gelir gibi kriterlerin sağlanması sonrasında devlet tarafından ay be ay verilen bir sosyal yardım ödemesidir. Bu kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı, Sosyal Hizmet Müdürlüğü memurları tarafından her yıl rutin olarak kontrol edilmektedir. Yapılan denetimlerde olumsuz bir durum bulunması halinde gerekli raporlar tutulur ve evde bakım parasının kesilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenler evde bakım maaşı kontrollerinin yılda kaç kez yapıldığı, bakım parası alan kişiler tarafından ilk merak edilen soruların başında gelmektedir.

 

Sosyal Hizmetlerin Ev Kontrolünde Bulunmazsanız Maaşınız Kesilir mi?

Evde bakım maaşı alan kişilerin bakım hizmetlerini sağlıklı ve şartlara uygun şekilde yerine getirip getirmediğini incelemek adına, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yılda 1 ya da 2 kez evde bakım maaşı kontrolleri yapılmaktadır. Peki Sosyal Hizmetlerin bakım maaşı kontrolü esnasında çeşitli nedenlerle evde bulunmazsanız ne olur? Bu gibi durumlar her ne kadar bakım parası alanları tedirgin etse de direkt maaş kesilmesi vb. işlemler yapılmamaktadır. Evde bulunmamanız halinde denetime çıkan yetkililer tarafından sizi bilgi notu bırakılır ve neden evde olmadığınıza dair belgelenmiş ya da ispat edilebilir bir kanıt istenir. Ek olarak ilerleyen günlerde tekrar kontrol için gelinir. Görüldüğü üzere bu konuda nispeten esnek bir anlayış mevcuttur. Fakat ikinci kontrolde de evde olmamanız veya kayda değer bir neden olmaksızın bakımı üstlenilen kişinin yanında bulunmamanız halinde bu durum tutanak altına alınabilir ve bakım paranız kesilebilir.

Okudunuz Mu?  Hasta Bakım Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

 

Evde Bakım Maaşının Kesilmesi Durumları

Evde bakım maaşı kontrollerinde bakım parasının kesilmesi, sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat yine de aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir;

→ Keyfi nedenlerle bakımı üstlenilen kişinin yanından ayrılmak.

→ Zorunlu nedenlerle bir yere gidildiği zaman bunu belge vb. şeylerle ispatlamak.

→ İkametgah vb. değişiklikler varsa bunu denetimlerden önce Sosyal Hizmetler’e bildirmek.

→ Ev, araba gibi şeyler alındığında bunu en kısa sürede Sosyal Hizmetler’e bildirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir