Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Bu yazı; evde bakım maaşı, evde bakım parası şartları hakkında bilgiler içermektedir.

Evde bakım ücreti; belli oranlarda engeli bulunan ve bakıma muhtaç durumda olan kişilerin bakımını üstlenenlere, belirlenen kriterlerin karşılanması koşuluyla devlet tarafından ödenen bir sosyal yardımdır. Evde bakım ücreti alabilmek için belli başlı şartların sağlanması gerekmektedir. Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli şartları 3 madde olarak sıralayabiliriz;

 

Evde Bakım Maaşı Şartları

1-) Engellilik Hali: Evde bakım maaşı alabilmek için bakımı üstlenilecek engellinin yetkili hastaneler tarafından en az %50 oranında engelli olduğunun tespit edilmesi ve ek olarak ilgili sağlık raporunda “ağır engellidir” ibaresinin olması gerekmektedir.

2-) Muhtaçlık Hali: Evde bakım parasının alınabilmesi için bakımı üstlenilecek engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerini sağlaması gerekir.

3-) Gelir Tespiti: Son olarak da evde bakım maaşını hak edebilmek için hane içinde kişi başına düşen toplam gelirin, o dönemdeki net asgari ücretin üçte ikisinden(2/3) az olması gerekmektedir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Evde Bakım Parasıyla İlgili Aklınıza Takılanlar

Bilindiği üzere bakım parası ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bakım parası almak isteyen bireyler bu konuda sıkça sorulan sorulara ve yanıtlara ulaşmak için bakanlığın soru/cevap bölümünü inceleyebilir.

Evde bakım aylığına dair aklınıza takılan sorular varsa, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sıkça sorulan soruları ve cevapları görebilirsiniz;

Sorular/Cevaplar

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir