Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Sonuçlanır, Toplu Para Yatar Mı?

Bilindiği üzere bakıma muhtaç hasta, yaşlı ya da engelli bireylerin bakımlarını üstlenen kişilere, devlet tarafından bakım aylığı adı altında bir maaş bağlanmaktadır. Önceki yazılarımızda evde bakım parası başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgiler paylaşmıştık. Bugünkü yazımızda da bakım maaşı başvurusu sonrasında sıkça sorulan;

evde bakım maaşı ne zaman sonuçlanır,

evde bakım parası toplu yatar mı,

evde bakım heyeti ne zaman gelir,

evde bakım parası için heyet kaç günde gelir,

evde bakım parası ne kadar sürede bağlanıyor,

şeklindeki sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağız.

evde bakım parası ne zaman bağlanır, toplu para yatar mı

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım aylığı başvuru işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Eğer il merkezinde oturuyorsanız İl Müdürlüklerine, ilçeye bağlı yerde ikamet ediyorsanız Aile Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru ile ilgili evraklar vs. tüm işlemler tamamlandı varsayalım, peki bu durumda evde bakım parası ne kadar sürede bağlanıyor. Bunun cevabı heyet incelemesine bağlı olarak değişmektedir. Nitekim bakım aylığı başvurusu yaptıktan sonra Aile Bakanlığı tarafından durumunuz incelenmek üzere bir heyet gönderilecektir. Evde bakım parası için heyet kaç günde gelir sorusu ise yaşadığınız ilin nüfusuyla doğru orantılıdır. Eğer küçük nüfuslu bir yer yaşıyorsanız genellikle 2 hafta ile 4 hafta arasında evde bakım heyeti incelemeye gelir. Peki yoğun bir ilde yaşıyorsanız evde bakım heyeti ne zaman gelir? Her ne kadar büyük illerdeki evde bakım parası başvuru yoğunluğu fazla olsa da evde bakım heyeti ortalama 2 ay içinde gelecektir. Özetle 15 gün ile 2 ay içinde evde bakım heyeti incelemeye gelir ve gerekli şartları sağlamanız halinde bakım aylığı başvurusu onaylanır.

Okudunuz Mu?  Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesi Devam Ediyor Mu

 

Evde Bakım Parası Toplu Yatar Mı?

Bakım aylığı başvurularında en fazla merak edilen soru; evde bakım parası toplu yatar mı olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef ki bu konuda ciddi anlamda bilgi kirliliği mevcut. Normalde yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç engelli bireylere 2022 olarak bilinen engelli aylığı bağlanmaktadır. Bu aylık, başvuru tarihi itibariyle birikmekte ve aylık bağlanma şartları tutuyorsa ilk maaş toplu olarak verilebilmektedir. Fakat evde bakım aylığında toplu maaş verilmez. Yani evde parası toplu yatar mı sorusuna net olarak “hayır” diyebiliriz. Peki neden evde bakım parası toplu yatmaz? Bakım aylığı bağlama işlemlerinde önce bakım hizmeti sonra maaş şeklinde bir ödeme sistemi mevcuttur. Dolayısıyla başvuru onaylandıktan sonra 1 ay boyunca bakım işlemlerinin yapılması beklenir. 1 aylık süre dolunca da takip eden ay içinde evde bakım aylığı yatırılır. Yani birikmiş maaş durumu olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir