Evde Bakım Parası Başvuru İşlemleri

Bu yazı; evde bakım parası başvuru işlemlerine dair bilgiler içermektedir.

Ağır engelli raporu olan, ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayarak birinin yardım ve bakımına gereksinim duyan bir hastaya evinde bakacak olan herkes evde bakım parası için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Evde bakım maaşı almaya hak kazanabilmek için, bakımı yapılan hastanın engellilik oranının yüzde 50 ve üzerinde olması ve alınan raporun engel durumu bölümünde ağır engelli olduğunun belirtilmiş olması gereklidir. Şartları sağladığının belirlenmesi halinde her yıl değişen miktarlarda aylık başvuru sahiplerine ödenir. Aylık bağlanması belirlenen şartların yerine getirilmesine bağlı olduğundan, bunu yerine getirdiğinizi ifade eden çeşitli belgeler sunularak evde bakım parası başvurusu yapılması gereklidir.

 

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım parası başvuru işlemlerine başlamadan önce Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine gitmeniz önem arz eder. İl merkezinde yaşıyorsanız il müdürlüklerine, ilçede yaşıyorsanız da ilçedeki sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurarak, bakım parası başvurusu için gerekli olan belgeler hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Evde bakım parası ilk başvuru için gerekli olan belgeler genelde şu şekildedir;

 1. Başvuran kişinin dilekçesi
 2. Bakıma muhtaç kişinin ve bakıcının kimlik fotokopisi
 3. Özürlünün Sağlık Kurulu Raporu
 4. Talep Formu
 5. Hane halkı kimlik bildirim formu (Μuhtarlıktan, 5)
 6. Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
 7. Gelir Durumunu gösteren beyan belgesi
 8. Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
 9. Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
 10. Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı
 11. Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı;
 12. 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.
Okudunuz Mu?  2022 Maaşı, Bakım Parasını Etkiler Mi?

 

Evde Bakım Parası Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bakım parası için gerekli belgeleri tamamlayıp başvuruyu yaptıktan sonra, evimizde gönderilecek inceleme heyetini beklemeye geçeceğiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bağlı inceleme heyeti, başvuru yapılan ildeki nüfus yoğunluğu, muhtaç sayısı vb. kriterlere göre ortalama 1-2 ay içerisinde evinize gelecektir. Heyet evinize gelip incelemesini tamamladıktan sonra da onay işlemlerinin tamamlanması beklenecektir. Bu da yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Bakım parasının onaylanmasının ardından da yaklaşık 1 ay içinde maaşınız ödenmeye başlanır. Toplamda ortalama 6 ay sürmekle birlikte yaşanılan ile ve işinizi takip etmenize göre bu süre daha az veya fazla da sürebilir.

4 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir