Evde Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Evde bakım maaşı yahut aylığı şeklinde bilinen ücretin öncelikle devletten alındığını söylemek gerekir. Peki, neden? Bu ücret kimler için ödenmektedir? Hesaplaması nasıl yapılmaktadır? Söz konusu ücret için belli başlı şartlar var mıdır? Bakıldığında bu konu fazlasıyla merak edilmekte olan bu nedenle de doğru bir şekilde cevaplandırılması gereken konular arasında gelmektedir. O nedenle bu ücretin engelli bireylere destek verilmesi amacı ile ödendiği bir tür yardım olarak görülmesi mümkündür. Evde bakım parası adından da anlaşılacağı üzere aylık olarak düzenli ödemenin gerçekleştiği bir ücrettir. Peki, bu ücret nasıl hesaplanacak? İşte bunun için eve girmekte olan toplamdaki gelirin, ev içerisinde yaşamını sürdüren kişi sayısının ve asgari ücretin bilinmesi gerekecektir. Zira ancak söz konusu bilgilerle hesaplama yapılabilmektedir.

 

Bakım Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı için gerekli olan bilgilerin neler olduğundan yukarıda söz ettik. Peki, ya söz konusu bilgilerle nasıl bir hesaplama yapılacağı? Bunun için yapılacak olan hesap oldukça basittir. Öyle ki olması gereken hesaplama için öncelikle eve girmekte olan toplamdaki gelirin ev içerisinde yaşamını sürdüren kişi sayısına bölünmesi ve böylelikle birey başına düşmekte olan gelirin bulunması gerekir. Ardından asgari ücretteki 2/3 oranı hesaplanmalı. Eğer ki birey başına düşmekte olan gelir asgari ücretteki 2/3 oranından az olursa evde bakım parası alınması mümkündür demektir. Tabi birtakım şartlar ölçüsünde.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Bakım Maaşında Gerekli Olan Şartlar!

Evde bakım maaşı için ne olduğundan ve kimler tarafından hangi hesaplama sonucu verildiğinden söz edildi. Öyleyse son olarak evde bakım parası için yukarıda da söylendiği üzere birey başına düşmekte olan gelirin asgari ücretteki 2/3 oranından az oluşunun dışında engelin yüzde ellinin üzerinde olması ve düşkün tabiriyle tanımlanıyor olması şartlarının söz konusu oluşundan da söz edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir