Kesilen Evde Bakım Parasının Yeniden Bağlanması Mümkün mü?

Bu yazı; bakım parasının kesilmesi, kesilen evde bakım parasının yeniden bağlanması konularına dair bilgiler içermektedir.

Evde bakım parası, bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere devlet tarafından ay be ay ödenen maaş uygulamasıdır. Engellilik hali, muhtaçlık hali ve gelir kriteri gibi şartların sağlanması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bakım parası başvurusu yapılır. Bakım parası başvurularını inceleyen bakanlık da uygun görmesi halinde kişilere evde bakım aylığı bağlar.

 

Kesilen Evde Bakım Parasının Yeniden Bağlanması

Evde bakım parasının yeniden bağlanması konusu çok sayıda kişiyi ilgilendiriyor. Nitekim çok sayıda sebepten dolayı bakım parası kesilebiliyor. Bunlar arasında en sık rastlanan ise gelir kriterinin aşılması olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra ikametgah değişiklikleri, ani gelir artışları(araba almak gibi) gibi gerekçeler de evde bakım aylığının kesilmesine neden olmaktadır. Peki bakım parasının kesilmesi durumunda yeniden bakım aylığı bağlatmak mümkün mü? Bunun cevabı, aldığını evde bakım maaşının hangi nedenden dolayı kesildiğine bağlıdır. Eğer ki hane içinde çeşitli nedenlerle(birinin işe girmesi) gelir artışı yaşanmışsa ve kişi başına düşen gelir sınırı aşılmışsa bu durumda bakım parası yeniden bağlanmaz. Fakat ikametgah değişikliği yapılması ve bunun bağlı olunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bildirilmemesi gibi konularda kesilen bakım maaşı, başvuru yapılması halinde yeniden bağlatılabilir. Bunun yanı sıra evdeki gelir artışının azalması(çalışan birinin işten çıkması), evdeki birey sayısının artması gibi nedenler, kişi başına düşen gelir miktarını azaltacağı için bakım parası başvurusu tekrar yapılabilir ve uygun görülmesi halinde tekrar evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

 

Kesilen Bakım Parası Geriye Dönük Alınabilir mi?

Bakım parasını geriye dönük alma konusunda bireyler tarafından çokça araştırma yapılmaktadır. Fakat bu konuda gerek yapılan uygulamalara gerekse de mevzuata bakıldığında, kesilen bakım parasını geriye dönük alma imkanı olmadığı görülmektedir. Kesilen bakım parasının tekrar bağlatılması durumunda ancak yeni başvuru tarihi itibariyle evde bakım aylığı bağlanır.

Updated: 14 Eylül 2018 — 11:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir