Bakım Sigortası ve Evde Bakım Yapana Sigorta Aynı Şeyler Değil!

Bu yazı; bakım sigortası uygulaması nedir, evde bakım yapana sigorta uygulaması nedir ve bakım parası alanlara emeklilik hakkı konularına dair bilgiler içermektedir.

Son yıllarda giderek daha da yaygınlaşan engelli, hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti, bu kişilerin bakımını üstlenen kişilere devlet tarafından verilen evde bakım ücreti karşılığında yürütülmeye devam ediliyor. 2018 Temmuz itibariyle 1179,40 tl olan ve her 6 ayda bir zamlanarak artan evde bakım parası, bakıma muhtaç kişinin sürekli ve düzenli olarak bakımını üstlenen kişilere veriliyor. Peki ülkemizde bakım sigortası uygulanıyor mu, evde bakım yapana sigorta yapılıyor mu?

 

→ Bakım Sigortası ve Bakım Parası Alana Sigorta Yapılması Karıştırılıyor!

Evde bakım parası alanların en çok sıkıntı yaşadıkları ve çözülmesini istedikleri konu, emeklilik haklarıdır. Nitekim evde bakıcı olanlar, sürekli olarak bakıma muhtaç kişinin yanında bulunmak zorundalar. Bu sebeple sigortalı bir işte çalışmaları mümkün olmayacağı için bakıcı olup evde bakım parası alanlara emeklilik imkanı çok zorlaşmaktadır. Evde bakım hizmetini sürdüren kişiler bu konunun çözülmesini, bakım sigortasının gelmesini ve evde bakım yapana sigorta yapılması vasıtasıyla emeklilik hakkı tanınmasını istemektedir. Fakat bakım sigortası ile evde bakım yapana sigorta ve emeklilik hakkı farklı şeylerdir. Detaylara bakalım…

Okudunuz Mu?  Bakım Sigortası Nedir?

 

Bakım Sigortası Hangi Konuları Kapsar?

Bakım sigortası ya da evde bakım sigortası olarak dile getirilen konu, evde bakım maaşı alanları direkt olarak ilgilendirmemektedir. Çünkü bakım sigortası uygulamasıyla amaçlanan şey, kişilerin çalışma hayatı döneminde onların primlerinden belli bir oranda yapılacak kesinti ile bir fon oluşturmaktır. Tüm çalışanlardan kesilen bu prim sayesinde, kişi yaşlanıp bakıma muhtaç bir hale geldiğinde devlet tarafından yemek, vücut bakımı, genel ev işleri gibi temel bakım ihtiyaçları karşılanacaktır. Yani özetle; bakım sigortası adı altında maaşlarımızdan küçük bir sigorta kesintisi yapılacak ve yaşlanıp bakıma muhtaç hale geldiğimizde de sağlık, beslenme, bakım vb. temel ihtiyaçlarımız, devlet tarafından sağlanan profesyonel bakıcılar ile giderilecektir.

 

Bakım Parası Alana Sigorta Konusu Nedir?

Evde bakım parası alan binlerce kişiyi ilgilendiren temel konu, evde bakıcı olanlara sigorta ve emeklilik hakkıdır. Nitekim şu an itibariyle yakınının bakımını üstlenen kişiler, herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışma imkanı bulamamakta ve emekli olma şansını yitirmektedir. Basında çıkan haberler ve Çalışma Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamalar incelendiğinde, yürütülen çalışmaların daha ziyade bakım sigortası uygulamasıyla ilgili olduğunu görmekteyiz. Yani evde bakım parası alana emeklilik hakkı konusunda bir çalışma yürütüldüğüne dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Evde bakım aylığı alanların talebi ise evde bakım yapana sigorta yapılması ve bir şekilde bakım parası alanlara emeklilik imkanı getirilmesidir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

 

Evde Bakım Yapana Sigorta Nasıl Yapılabilir?

Evde bakım parası alanlara emeklilik hakkı getirilmesi için evde bakım yapanın sigortalı olabilmesi sağlanmalıdır. Bu da en basit şekilde günümüzdeki isteğe bağlı sigorta türüne benzer bir uygulama ile gerçekleştirilebilir. Bakım parası alanların düşük miktarda sigorta primi yatırması karşılığında, devlet tarafından tam(30) gün üzerinden primleri yüklenebilir. Bu sayede evde bakıcılık üstlenen kişilerin sigortası fiili olarak çalışıyormuş gibi işler ve emekli olabilme imkanı elde ederler.

Updated: 12 Eylül 2018 — 07:59

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir