Hasta Bakım Parasını Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan sosyal devlet uygulamalarından biri olan yaşlı bakım hizmetleri, vatandaşların işini oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle evde bakım aylığı olarak bilinen ödeme, hem yaşlılarla ya da bakıma muhtaç olanlarla daha çok ilgilenilmesini sağlıyor hem de bu kapsamda olan kişilere bakmak durumunda kalanlara maddi bir gelir sağlıyor. Peki hasta bakım parasını kimler alabilir, hasta bakım parası şartları nelerdir ve başvuru nereye/nasıl yapılmalıdır?

 

Hasta Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Hasta bakım parası olmak üzere evde bakım parası, engelli ve yaşlı bakım parası gibi isimlerle yapılan bu ödeme bakıma muhtaç kişiye değil, bakıma muhtaç kişiye bakacak, onun bakımını üstlenecek kişiye verilir. Peki bu durumda hasta bakım parasını kimler alabilir, inceleyelim. Kanunda yer alan Evde Bakım Maaşı mevzuatına göre; üvey olanlar da sayılmak üzere üzere bakıma muhtaç kişinin;

Okudunuz Mu?  Yaşlı Bakım Parası Nedir, Şartları Nelerdir?

→ eşi,

→ çocukları ile çocuklarının eşleri,

→ ana ve babası ile bunların ana ve babası,

→ torunları ile torunlarının eşleri,

→ kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri,

→ kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri,

→ eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri,

→ eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları,

→ amcaları ve amcalarının eşleri,

→ amca çocukları ile bunların eşleri,

→ halaları ile halalarının eşleri,

→ hala çocukları ile bunların eşleri,

→ dayıları ve dayılarının eşleri,

→ dayı çocukları ile bunların eşleri,

→ teyzeleri ve teyzelerinin eşleri,

→ teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda hasta bakım parası verilir.

Bunlar dışında vasi olarak tayin edilen kişinin hasta bakım parası alıp almayacağı da merak edilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak akraba olmasa dahi kendisine mahkemece vasi olarak tayin edilen kişi de evde bakım ücretini alabilir.

Okudunuz Mu?  1000 TL Yardım Ödemesi Kimlere Yapılacak, Şartları Nedir?

 

Hasta Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Evde hasta bakım parası şartları üç maddede toplanabilir. Bunlar;

1-) Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda en az %50 düzeyinde engeli bulunması ve bunun yanı sıra raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin bulunması.

Açıklama; her ne kadar alınan sağlık raporlarındaki engel oranı %50’yi geçmiş olsa da “ağır engellidir” ifadesi raporda yazılmamışsa bakım aylığı bağlanmaz.

2-) Sağlık raporunda yer alan engelliliğin bakıma muhtaç düzeyde olması (temel bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması)

Açıklama; buradaki bakıma muhtaçlık kavramı, temel ihtiyaçlarını tek başına gideremeyecek durumda olmayı gösterir. Yemek, banyo, tuvalet ve diğer kişisel bakımlar gibi örnekler buna dahildir.

3-) Bakım parası bağlanabilmesi için mevzuatta yer alan kişi başı gelir sınırının aşılmaması
Açıklama; evde bakım yönetmeliğine göre evde bakım aylığı bağlanabilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte ikisinden az olmalıdır. Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırı 2019 ocak itibariyle 1305 TL seviyesindedir.

5 Comments

Add a Comment
 1. Günaydın,

  Annem Babamdan (Dul Yetim) SSK maaşı alyor
  sol tarafına felç geldi. 4 yıldır evde bakımı yapılaktadır.
  ben nereye başvuracağım.
  geriye dönük ücretlendirme olabilirmi..

  1. Merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun. Bakım parası için bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Bakım parası başvuru süreciyle ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.
   https://www.bakimsigortasi.com/evde-bakim-parasi-basvuru/

   Ayrıca şunları belirtmek gerekir ki engelli kişi için alınacak raporda ağır engelli ifadesi yer almalı ve bakım parası için evde kişi başına düşen toplam gelir 967 lirayı geçmemeli. Geriye dönük haklar konusunda ise maalesef olumlu bir sonuç almanız mümkün değil. Nitekim geriye dönük maaş verilmiyor. Ancak başvuru yaptıktan sonra maaş hakkınız başlar. Tüm bu detayları Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir