İzmir Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

Bu yazıda; İzmir’de evde bakım hizmeti veren yerler arasında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi evde bakım hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ek olarak İzmir evde bakım hizmetleri telefon, iletişim bilgileri de paylaşılmaktadır.

İzmir büyükşehir belediyesi evde bakım ve evde sağlık hizmetleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Yaklaşık 4,5 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, bilhassa demografik yapısı nedeniyle yaşlı ve bakıma muhtaç çok sayıda bireyi barındırmaktadır. Bu durum İzmir’de evde bakım hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri konusunda bir ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. İzmir’de ikamet eden bireylerin bu ihtiyacını gidermek adına da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından evde bakım ve sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Peki İzmir evde bakım hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri kapsamında belediyenin verdiği hizmetler nelerdir, inceleyelim.

 

İzmir Belediyesi Engellilere Verilen Hizmetler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere destek kapsamında bazı hizmetler sunmaktadır. Bunları; engelli hizmet merkezleri, eğitim hizmeti, sosyal destekler ve maddi destekler olarak sıralayabiliriz.

Engelli hizmet merkezleri: Buca, Konak ve İnciraltı bölgesinde kurulan bu merkezlerde engelli bireylerin eğitim, sosyalleşme, kişisel gelişim gibi faaliyetleri desteklenmektedir. Ayrıca farkındalık merkezi aracılığıyla engellilerin sorunlarına dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim ve sosyal destekler: Bu kapsamda engelli bireylerin okul öncesi ve okul sonrası eğitimlerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda ulaşım, kültürel ve sosyal etkinlikler de düzenlenerek engelli bireylerin daha mutlu bireyler olması amaçlanmaktadır.

Maddi destekler: İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli bireylere akülü sandalye, akü, manuel tekerlekli sandalye, hasta yatağı ve masası, havalı yatak, hasta bezi, baston gibi malzemelerin temini sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra ihtiyaç sahibi olanlara nakdi(para) yardımlar da yapılmaktadır. Yine gıda ve eşya yardımı, su tüketiminde indirim, ücretsiz toplu ulaşım hizmeti gibi yardımlar da sunulmaktadır.

Okudunuz Mu?  Fatih Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri

 

İzmir Belediyesi Yaşlı Destek Hizmetleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi bakım hizmetleri ve sağlık hizmetleri kapsamında yaşlılara da destek sunmaktadır. Bu kapsamda huzurevi, geçici erkek konukevi, sağlıklı yaş alma-dayanışma merkezi ve Alzheimer ve/veya demans hasta yakınları danışma merkezi hizmeti sunulmaktadır. Huzurevinde 60 yaşın üzerindeki sosyal ve ekonomik yönden muhtaç durumda olan, bakıma muhtaç, günlük yaşam aktivitelerini bağımsız yerine getirebilen, akıl sağlığı yerinde olan yaşlıların, huzur ortamı içinde bakılması, korunması, sağlık yönüyle kontrol altında tutulması, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Huzurevine bağlı olarak faaliyet gösteren geçici erkek konukevi ise sokakta yaşayan 18 – 60 yaş arası erkek vatandaşlara barınma olanağı sağlamaktadır. Sağlıklı yaş alma merkezi ile de 55 yaş ve üzeri bireylerin bir araya gelebilecekleri, sosyal ve fiziksel aktiviteler hazırlanmaktadır. Ayrıca hafif derecede alzheimer ve demans hastalığı olanlara da destekleyici hizmetler sunulmaktadır. Yine belediyeye bağlı Eşrefpaşa hastanesinde, yatalak hastalara pansuman hizmeti verilmektedir.

 

İzmir Belediyesi Cenaze Hizmetleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı ile haftanın her günü 24 saat, resmi ve dini bayram tatilleri de dahil olmak üzere olası bir vefat durumunda ücretsiz aranıp cenaze ve defin işlemlerine ilişkin yardım alınabilmektedir.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmetlerinden Kimler Faydalanabilir, Başvuru Şartları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi evde bakım hizmetleri ve sağlık hizmetleri kapsamında hangi çalışmaların yapıldığını yukarıda açıkladık. Peki bu hizmetlerden nasıl faydalanabilirsiniz? Her hizmet için farklı şartlar aranabileceği için detaylı bilgileri ve şartları İzmir Belediyesi’ni arayarak öğrenebilirsiniz. Yine de özellikle engelli bireylere yönelik maddi destekler için aranan şartları şöyle sıralayabiliriz;

Okudunuz Mu?  Bursa Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

Akülü tekerlekli sandalye şartları

1-) Özürlü olduğuna dair sağlık kurulu raporu (Sağlık kurulu raporunda, akülü tekerlekli sandalye kullanır ibaresi bulunmalı ve herhangi bir devlet hastanesinde akülü tekerlekli sandalye kullanır raporu alınmalı)

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan aynı hande yaşayanların gelir ve sağlık güvencesi durumunu gösteren belge

4-) Başvuru dilekçesi

Akü alımı şartları

1-) Özürlü olduğuna dair sağlık kurulu raporu

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan aynı hande yaşayanların gelir ve sağlık güvencesi durumunu gösteren belge

4-) Başvuru dilekçesi

Manuel tekerlekli sandalye şartları

1-) Özürlü olduğuna dair sağlık kurulu raporu

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan aynı hande yaşayanların gelir ve sağlık güvencesi durumunu gösteren belge

4-) Başvuru dilekçesi

Hasta yatağı ve masası şartları

1-) Özürlü olduğuna dair sağlık kurulu raporu(raporda, ağır ve sürekli engellidir açıklaması olmalı)

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan aynı hande yaşayanların gelir ve sağlık güvencesi durumunu gösteren belge

4-) Başvuru dilekçesi

Havalı yatak alma şartları

1-) Özürlü olduğuna dair sağlık kurulu raporu(raporda, ağır ve sürekli engellidir açıklaması olmalı)

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan aynı hande yaşayanların gelir ve sağlık güvencesi durumunu gösteren belge

4-) Başvuru dilekçesi

Yetişkin hasta bezi alma şartları

1-) Devlet hastanelerinden “bez kullanır” raporu

2-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

3-) SGK(ssk)’dan sağlık aktivasyon belgesi

4-) Başvuru dilekçesi

Görme engelli bastonu alma şartları

1-) Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-) Başbakanlık özürlü kimlik kartı fotokopisi

Su tüketimi indiriminden yararlanma şartları

1-) Konutun tapusu veya kiracı olunması halinde kira kontratı(ikamet edilen adresteki abonelik indirimden yararlanır ve ikamet edilen konutun aboneliğinin başvuru sahibinini üzerine kayıtlı olması gereklidir)

2-) Sağlık raporu

3-) Vukuatlı nüfus kayıt örneği

4-) Adrese ait su faturası örneği

5) Deprem sigortası poliçesi

 

Okudunuz Mu?  Ankara Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri Telefon

İzmir’de evde bakım hizmeti veren yerler kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi; evde bakım hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri sunmaktadır. Resmi ikametgah adresi İzmir’de olanlar ve İzmir evde bakım hizmetleri ve sağlık hizmetleri telefon ve iletişim bilgisi arayanlar, aşağıda yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi telefon numaralarını arayıp detaylı bilgi alabilirler.

Buca engelli hizmet merkezi:

Tel: 0232 293 98 23 /  0232 293 98 24

Konak engelli hizmet merkezi:

Tel: 0232 293 32 96

İnciraltı engelli hizmet merkezi:

Tel: 0232 293 98 36

Yatalak hastalara pansuman desteği:

Tel: 0232 293 80 00

Nakdi yardımlar için:

Tel: 0232 293 17 02

İndirimli su tüketimi için:

Tel: 0232 293 22 06

Zübeyde Hanım Huzurevi:

Tel: 0232 293 97 06 / 0232 293 97 07

Geçici erkek konukevi:

Tel: 0232 361 71 51 / 361 00 82

Sağlıklı yaşlanma merkezi:

Tel: 0232 285 07 79

Alzheimer ve Demans Hastaları danışma merkezi:

Tel: 0232 285 07 79

Cenaze İşlemleri:

Tel: Alo 188 cenaze hizmetleri danışma hattını arayabilirsiniz.

 

Not: İzmir evde sağlık hizmetleri ve bakım hizmetleri kapsamında hazırladığımız yazımızda yer alan bilgiler, kurumların internet sitelerinden ve diğer bilgi platformlarından yararlanılarak oluşturulmuştur. Bu bilgiler güncelliğini yitirebilir ve hizmetlerden faydalanma şartları değişebilir. Dolasıyla en sağlıklı ve doğru bilgiyi, kurumları arayarak ya da bizzat ziyaret ederek öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir