Öğrenci Bursu Bakım Parasını Etkiler mi?

Bu yazı; öğrenci bursu bakım parasını etkiler mi, başbakanlık bursu evde bakım maaşını keser mi sorularına dair bilgiler içermektedir.

Bilindiği üzere evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan yakınlarının bakımını üstlenen kişilere, devlet tarafından bağlanan bir yardım türüdür. Evde bakım parası şartları incelendiğinde en fazla öne çıkan unsur, yaşanılan evde kişi başına düşen gelir kriteridir. Çünkü bakım parası kesilmesine neden olan faktörlerin başında gelir kriteri gelmektedir. Peki aynı hanede oturan öğrencinin aldığı burslar, gelir kriteri kapsamına girer mi?

 

Başbakanlık Bursu Bakım Parasını Etkiler mi?

Evinde öğrencisi olan ve bakım aylığı alan kişiler, Başbakanlık bursu ya da diğer öğrenci bursları bakım parasını etkiler mi, bakım maaşının kesilmesine neden olur mu sorularını zaman zaman yöneltmektedir. Bakım parası şartlarına bakıldığında gelir kriterinin önemli bir yer tuttuğunu ve şu an itibariyle aynı hanede oturan kişiler için kişi başına düşen gelir sınırının 967,27 TL olduğunu belirtmiştik. Bakım parası gelir kriterinde gelirin türü önemli olmayıp dikkate alınan husus, tüm gelirler toplamının gelir hesabına dahil edilmesidir. Dolasıyla başbakanlık bursu veya diğer çeşitli burslar da hane içindeki toplam gelir hesabına dahil edilmektedir. Eğer ki evde kişi başına düşen gelir miktarı net asgari ücretin üçte ikisi olan 967,27 lirayı geçmiyorsa başbakanlık bursu ya da öğrenci bursu bakım parasını kesmez. Fakat daha öncesinde kişi başına düşen gelir 967,27 lirayı geçmiyorken sonradan alınan öğrenci/başbakanlık bursları ile bu sınır aşılırsa evde bakım parası direkt kesilir.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

 

Bakım Parası Alınırken Burs Çıkarsa ne Yapılmalı?

Eğer ki bakım parası aldığınız evdeki öğrenci, burs vb. gelir almaya başlarsa bu durumu en kısa sürede bağlı olduğunuz ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekir. Bu durumda gerekli görülmesi halinde yeniden bir denetim yapılır ve gelir durumunuz kontrol edilir. Eğer kişi başına düşen gelir, öğrenci bursuna rağmen 967,27 liralık sınırı aşmıyorsa bakım parası alınmaya devam edilir. Fakat 967,27 liralık sınırı aşar ise o günden itibaren bağlanmış olan bakım paranız kesilir.

Updated: 12 Eylül 2018 — 11:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir