Türkiye Bakım Araştırması 2019’da Yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığın 2019 yılı bütçesi sunumunun yapıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu konuşmasında, önemli konulara değindi. Bakan Selçuk, faaliyete geçirilecek yeni sosyal yardım projelerini de tanıttığı bu konuşmasında hasta, yaşlı ve engelli bakımı konusunda da açıklamalarda bulundu. Bakıma muhtaç olan engelli ve yaşlıların bakım ihtiyacını, sorunlarını ve beklentilerini ortaya koymak için “Türkiye Bakım Araştırması”nı 2019’da yapacaklarını vurgulayan Selçuk, konuşmasında bazı çalışmalardan da bahsetti.

Türkiye Bakım Araştırması 2019

2019 “Yaşlı Yılı” İlan Edilecek!

2019 Türkiye Bakım Araştırması kapsamında,  uluslararası katılımla Yaşlılık Şûrası gerçekleştirileceğini belirten Bakan, toplumda aktif yaşlanma ve yaşlı hakları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade etti. Bakan Selçuk açıklamalarına şöyle devam etti; Bu kapsamda 2019 yılını ‘Yaşlı Yılı’ ilan edeceğiz. Böylece yaşlılık ile ilgili çalışmalara toplumda duyarlılık kazandırıp konuyla ilgili çalışmalara hız vereceğiz. Engelli ve yaşlılarımızın kendi içinde bulunduğu ve alıştığı ortamda, daha kolaylaştırılmış ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş koşullar altında hayatını devam ettirebilmesine yönelik olarak gündüzlü hizmet sunacak Aktif Yaşam Merkezlerinin yaygınlaşması için çalışmalar yapacağız. Ayrıca, yaşlılara sunulan hizmetin verimliliğinin artırılması için yatılı kuruluşlarda ihtisaslaşmaya gidilerek alzaymır-demans yaşlılarına hizmet verecek huzurevleri açılmasını planlıyoruz.”

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Maaşı Alan İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyebilir mi? Emekli Olabilir mi?

 

Aktif Yaşam Merkezleri Nedir?

Aktif yaşam merkezleri, bilhassa engelli bireylere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hayata geçirilmiş bir projedir. Bu uygulama kapsamında kurulan aktif yaşam merkezlerinde, yaşlılara günlük yaşam faaliyetlerinde yardımcı olma; onları sosyal, fiziksel, psikolojik açıdan destekleme hizmeti sunulmaktadır. Bu merkezlerde teknoloji kullanımı da ön planda tutulacak ve spor, okuma gibi aktivitelere de yer verilecektir. Yine bakıma muhtaç bireylere yalnızlıkla baş etme yolları, hastalıklardan korunma, beslenme ve ilaç kullanımı gibi birçok konuda da hizmet sunulacaktır.

Updated: 9 Kasım 2018 — 12:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir