Ulusal Bakım Projesi ve Bakım Sigortası Tanıtımları Başlıyor!

Bu yazı; Sağlıklı Toplum Derneği’nin hazırladığı Ulusal Bakım Projesi ve Bakım Sigortası tanıtım çalışmalarına dair bilgiler içermektedir.

Geçtiğimiz günlerde Sağlıklı Toplum Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda, derneğin hazırladığı “Ulusal Bakım Projesi ve Bakım Sigortası”nın tanıtımı yapıldı. Dernek yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, milli bakım projesi kapsamında özellikle hasta bakıcı yetiştirmeye yönelik projeler yer aldı. Başta yaşlılara olmak üzere engellilere, kronik rahatsızlığı olanlara ve alzheimer hastalarına evde veya klinikte bakım sağlanabilmesini imkan sağlayacak bu modelin Avrupa ülkelerinde başarılı bir şekilde uygulandığını belirten yetkililer, bu proje kapsamında hasta bakıcı olmak isteyenlere çeşitli eğitimler verildiğini belirtti.

 

Ulusal Bakım Projesi Kapsamında Hasta Bakıcı Eğitimleri

Dernek yetkilileri, Ulusal Bakım Projesi kapsamında AB uyumlu hasta bakıcı eğitiminin 10 ay süreceğini ve ücretsiz olacağını belirtti. Bahse konu hasta bakıcı eğitimine 18-40 yaş arası herkesin katılabileceğini belirten yetkili, eğitim sonrası ortalama 750 euro( yaklaşık 3000 TL) maaşla mezunlarını çalışmaya başlatacaklarını da aktardı.

Okudunuz Mu?  Evde Bakım Parası Alanlar Sigortalı Çalışabilir Mi?

 

Bakım Sigortası Uygulamasına da Değinildi

Tanıtım toplantısında bakım sigortası konusuna da yer verildi. Bakım sigortasının hayata geçirilmesi konusunda devletin maddi imkanlarının yeterli olduğunu, bakım sigortası sayesinde evinde yaşlısı, bakıma muhtaç aile bireyleri olan veya anne/babasına bakmak zorunda kalanlara da iş imkanı sunulacağını vurgulayan yetkili, bu konunun bir an önce yasalaştırılması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir